Superfund TFI: 12 rocznica założenia i rekordowe wyniki w lutym

Rekordowe wyniki funduszy bazowych, w które swoje aktywa inwestuje oferowany w Polsce fundusz funduszy Superfund SFIO, umożliwiły wygenerowanie zysków na poziomie Superfund SFIO A + 9,74% w samym lutym, podczas gdy bardziej dynamiczna strategia Superfund SFIO B wygenerowała zysk w wysokości +15,83%, a najagresywniejsza Superfund SFIO C wypracowała aż 21,09%.

Podsumowując tak dobre rozpoczęcie nowego roku, Christian Baha, założyciel i właściciel Superfund, powiedział:

– Ostatnie wyniki pokazują, że w przypadku długiego okresu inwestycji, fundusze managed futures znajdują się w najlepszej klasie aktywów na świecie, przynosząc inwestorom najlepsze zyski.

Fundusz flagowy Superfund – Superfund Q-AG, który nie jest dostępny w Polsce – wygenerował dla swoich inwestorów zyski rzędu +624,0% od początku swojego założenia, tj. 12 lat temu, co daje średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 18,0%. Fundusz Superfund Cayman (strategia C) – również nieoferowany w naszym kraju – o bardziej agresywnej polityce inwestycyjnej, od czasu założenia w maju 2001 roku osiągnął spektakularną średnią roczną stopę zwrotu w wysokości +29,45.

– Niewiele jest na świecie klas aktywów, które mogłyby poszczycić się podobnymi wynikami – dodaje Baha.

Lider na światowym rynku

Od założenia Superfund w Wiedniu 8 marca 1996 roku, Superfund wciąż poszerzał zasięg swojego działania, stając się firmą globalną. Superfund ma juz biura w 18 krajach na świecie, obsługujące w sumie 50000 klientów. Dzięki możliwości inwestowania na ponad 100 rynkach kontraktów terminowych na całym świecie (od rynków towarowych takich, jak pszenica, kawa, ropa naftowa po kontrakty futures na waluty, obligacje oraz indeksy giełdowe), Superfund jest w stanie wygenerować zyski dla swoich inwestorów niezależnie od koniunktury. Kluczem do sukcesu jest własny komputerowy system inwestowania, który automatycznie, bez ingerencji ludzkich emocji, podejmuje decyzje kupna i sprzedaży.

W lutym 2008 roku wspomniany flagowy fundusz Superfund GTC USD (strategia B) wyprzedził konkurencję osiągając zysk netto w wysokości +22,3 proc., podczas gdy Winton Futures zarobił +7,9 proc. a Man Ahl +2,8 proc. W tym czasie najlepszy fundusz denominowany w USD i oferowany w Polsce – Superfund SFIO C USD – wypracował aż +26,22 proc., a Superfund SIO B USD +20,74 proc.

Rozważając długi okres inwestycji, fundusz Superfund GCT USD plasuje się na szczycie międzynarodowego rankingu, z łączną stopą zwrotu +418,4 proc od stycznia 2000 roku, w porównaniu do +274,7% wypracowanych przez Winton Futures Fund i 233,1% Man Ahl. Dla porównania, fundusz Superfund SFIO B USD, oferowany klientom w Polsce, od uruchomienia (grudzień 2005) wygenerował zysk w wysokości 86,35%, co daje 29,32% w skali roku. Te wyniki dowodzą, że strategia inwestycyjna Superfund jest jedną z najlepszych strategii inwestycyjnych na świecie, zdolną do generowania doskonałych długoterminowych wyników.

Rentowne trendy na wielu rynkach

Od początku nowego roku, fundusze Superfund nieskorelowane z rynkami akcji znów potwierdziły, że są dla inwestorów znakomitym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego, zabezpieczając portfel przed spadkami na światowych rynkach akcji. Dla przykładu, Euro Stoxx50 straciło ponad 15% w pierwszych miesiącach 2008 roku, a warszawski WIG ponad 16%. Natomiast szeroka dywersyfikacja umożliwiła sprawdzonemu systemowi inwestycyjnemu Superfund generowanie zysków nie tylko na spadkach na rynku akcji, ale również na rosnącym rynku towarowym, takim jak ropa naftowa, czy złoto.

W lutym br. wzrastający popyt w Chinach spowodował silny wzrost cen zbóż i ziaren roślin oleistych, co przełożyło się na silne trendy na rynkach kontraktów na w/w produkty. Ceny soi pobiły nowy rekord. Superfund wykorzystał także przedłużający się kryzys dolarowy, generując kolejne zyski na kontraktach z rynków walutowych. Zmniejszenie wartości dolara z powodu obaw o wzrastającą inflację, korzystnie wpłynęło także na rynek cen złota. Trendy na rynkach związanych z sektorem energetycznym, na czele z olejem opałowym, również poszybowały w górę. Każdy z tych trendów przyczynił się do rekordowo wysokiego wyniku w lutym funduszy Superfund.

Fundusze Superfund Gold

Wprowadzając na rynek fundusz Superfund Gold, Superfund po raz kolejny przoduje na rynku, oferując jako jeden z pierwszych na świecie findusze typu managed futures, inwestujące w złoto. Fundusze tego typu łączą w sobie bezpieczną formę inwestycji w złoto, które jest najstarszym na świecie środkiem płatniczym i od zawsze było zabezpieczeniem przed inflacją i kryzysami ekonomicznymi, z odnoszącym sukcesy systemem inwestycyjnym Superfund. W ten sposób, inwestorzy mają możliwość czerpania zysków z unikalnego produktu. W ciągu trzech miesięcy od wprowadzenia na rynek w grudniu 2007 roku, fundusz Superfund Gold A SICAV wygenerował stopę zwrotu w wysokości 35 proc.