Wynik ten jest warty podkreślenia w odniesieniu do zachowania indeksu WIG (wzrost jedynie 2,12%) czy średniej stopy zwrotu funduszy polskich akcji – tym czasie niewiele ponad 1 proc.
Główny cel, jaki stawiają przed sobą fundusze hedge, których reprezentantem na rynku polskim jest Superfund, to obniżenie ryzyka związanego z inwestycjami.
Bardzo wiele mówi się o dywersyfikacji – czyli rozproszeniu portfela inwestycji między różnego rodzaju aktywa. Duża część inwestorów rozumiała pod tym pojęciem kupno kilku różnych funduszy akcji. Takie podejście nie ma nic wspólnego z dywersyfikacją. Gdy zacznie się bessa na tym rynku, każda część portfela przyniesie podobne straty.
Rzetelna dywersyfikacja to rozłożenie portfela między różnego rodzaju aktywa – obligacje, akcje i fundusze hedge. Budując portfel inwestycyjny Inwestorzy powinni pamiętać o laureacie Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Harrym Markowitzu i jego „Nowoczesnej teorii portfelowej”. Należy szukać nie tylko inwestycji, które dadzą najwyższą stopę zwrotu, ale warto zwrócić uwagę na całość portfela i uzupełnić ten portfel o fundusz hedge, np. z oferty Superfund TFI.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na niezależność, czyli brak korelacji wyników strategii inwestycyjnych realizowanych przez fundusze Superfund wobec klasycznych form inwestowania. Korelacja z rynkiem akcji w długim okresie jest zerowa. Superfund ma możliwość zawierania transakcji na rynku kontraktów terminowych na ponad 100 giełdach na całym świecie. Inwestując poprzez kontrakty terminowe ma zawsze możliwość wypracowania zysku bez względu na kierunek trendu na danym rynku.
Inwestorzy nie unikną okresowej korekty spadku wartości portfela, można je jednak znacząco obniżyć dzięki działaniu na wielu różnych rynkach, które nie są bezpośrednio ze sobą związane. Zarządzający działający na rynkach akcji, zawsze narażeni są na bessę, podczas której ceny większości akcji będą traciły na wartości. Bez względu na stosowane strategie i techniki klasyczne fundusze akcji będą w takich momentach zachowywały się podobnie jak indeks.
Zupełnie inna sytuacja ma miejsce w przypadku funduszy hedge – akcje, metale szlachetne, towary rolne, waluty, obligacje i wiele innych rodzajów aktywów może znaleźć się w portfelu funduszy. Dodatkowo dzięki możliwości wykorzystania instrumentów pochodnych, zarządzający nie musi czekać wyłącznie na wzrosty na rynkach. Ma szansę zyskiwać również w okresach dekoniunktury.
Fundusze hedge oferowane przez Superfund powinny stanowić element całego portfela inwestycji. Dzięki temu nie jest on narażony na gwałtowne ruchy cen tylko jednego rodzaju rynków, tak jak miało to miejsce w ciągu ostatnich miesięcy na wielu giełdach światowych, w tym także naszej GPW.
Efekty z posiadania funduszy hedge w portfelu będą widoczne zarówno w okresach obejmujących bessę, jak i hossę na tradycyjnych rynkach finansowych lub towarowych. Zalecany przez Superfund horyzont inwestycyjny to 2-3 lata.
Superfund Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oferuje jedyne na polskim rynku fundusze funduszy hedgingowych.