Świąteczne zakupy on-line – jak wybrać najlepszy sklep?

Tydzień przedświąteczny to czas najbardziej intensywnych zakupów. Tym, którzy jeszcze nie zdążyli kupić prezentów dla swoich najbliższych, a planują zrobić to przez Internet przypominamy kilka zasad, które mogą uchronić nas przed niepotrzebnym stresem oraz rozczarowaniem. Instytut Logistyki i Magazynowania rekomenduje dokonywanie zakupów w sklepach internetowych, które znają i respektują prawa konsumentów.

Każdy e-konsument powinien mieć na uwadze kilka podstawowych kwestii związanych z  wyborem sklepu, w którym chce dokonać zakupu świątecznych prezentów. Oto kilka porad, które pomogą  uniknąć problemów, jakie niosą ze sobą zakupy on-line.

1. Sprawdź od kogo kupujesz

Zakupy w internecie pozwalają zachować pewną anonimowość konsumentowi, jednakże sklep, zgodnie z literą prawa musi być całkowicie rozpoznawalny. Sklep ma obowiązek opublikować pełną nazwę przedsiębiorstwa, jego adres oraz organ rejestrowy działalności gospodarczej (sąd lub urząd miasta) wraz z numerem rejestru, pod którym go zarejestrowano. Jeżeli działalność prowadzi osoba fizyczna, na stronie WWW powinien się znaleźć jej adres zamieszkania. Brak tych danych może budzić obawy co do wiarygodności sklepu oraz przysporzyć problemów w przypadku wystąpienia sporu.

2. Sprawdź opis produktu i cenę

Opis produktu oraz zdjęcie to często jedyna możliwość na zapoznanie się z produktem kupowanym on-line. Jeżeli budzi on wątpliwości, poprośmy sklep o dodatkowe wyjaśniania. Zwracajmy także uwagę czy opis ceny i kosztów dodatkowych jak np. transportu, podatku czy pakowania przesyłki oraz wartość podana w podsumowaniu koszyka zamówienia są spójne. 

3. Sprawdź dostępność towaru

Pamiętaj o tym, że sklep internetowy ma 30 dni na realizację złożonego zamówienia, dlatego szczególnie w okresie wzmożonych zakupów internetowych, upewnij się, że towar, który planujesz kupić jest faktycznie dostępny oraz w jakim czasie może być dostarczony.

4. Pamiętaj, że jako Konsument masz prawo rezygnacji z zakupu

Jako konsument, który zawarł umowę na odległość, możesz od niej odstąpić bez podawania przyczyny, składając stosowne oświadczenie w terminie 10 dni od daty otrzymania rzeczy lub świadczenia. Produkt nieużywany należy wówczas zwrócić najpóźniej w ciągu 14 dni od złożenia oświadczenia. Sklep, także w terminie 14 dni, powinien zwrócić poniesione przez Ciebie koszty – cenę towaru oraz jeżeli był poniesiony, to także koszt wysyłki do klienta. 

Warto pamiętać, że jeżeli regulamin sklepu nie zawiera wymaganych informacji to termin dziesięciodniowy wydłuża się do okresu 3 miesięcy. Jednak jeśli sprzedawca wcześniej wyśle warunki sprzedaży na piśmie, wtedy termin 3 miesięczny ulega skróceniu do 10 dni od otrzymania Warunków sprzedaży na piśmie.

5. Nie każdy towar możesz zwrócić

Pamiętaj, że prawo odstąpienia od umowy bez podania przyczyny przewiduje kilka wyjątków. Nie będziesz mógł zwrócić towaru, jeżeli:

•    usunąłeś oryginalne opakowanie z nośnika informacji, a był on integralną częścią towaru,
•    świadczenie było ściśle związane ze wskazaną osobą, np. na śpioszkach, specjalnie dla Ciebie wyszyto imię dziecka,
•    zakupiłeś prasę, bilety do kina, teatru czy na koncert
•    zakupiłeś towar szybko psujący się.

6. Masz prawo do reklamacji

Koniecznie zachowaj paragon – może się przydać. Jeżeli w trakcie dwóch lat od zakupu towar okaże się wadliwy, niezgodny z umową lub zepsuje się, możesz go reklamować. Swoich praw możesz dochodzić bądź w oparciu o instytucje uregulowane w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (tzw. reklamacja za niezgodność towaru z umową) bądź w oparciu o udzieloną gwarancję, jeżeli taka została udzielona (gwarantem może być zarówno sprzedawca jak i producent). Warunki gwarancji muszą być określone na piśmie w sposób jasny, zrozumiały i niewprowadzający w błąd informacji, wystarczający do prawidłowego i pełnego korzystania z gwarancji.
Warto pamiętać, że warunki zawarte w gwarancji mogę być określone w ten sposób, że sprzedawca nie jest zobowiązany wobec konsumenta do jakichkolwiek czynności z dołączonej do towaru gwarancji, więc korzystając z niej konsument będzie zobowiązany dostarczyć reklamowany towar (na swój koszt i ryzyko) do punktu serwisowego.

Podsumowując, należy zawsze rozróżniać instytucję prawną gwarancji od niezgodności towaru z umową. Jednak sprzedawca nie może narzucać konsumentowi z jakiej instytucji może skorzystać. 

7. Twoje dane osobowe podlegają szczególnej ochronie

Gromadząc oraz prezentując dane osobowe swoich klientów, sklep ma obowiązek odpowiednio je zabezpieczyć. Zwracaj uwagę, czy strona poprzez którą logujesz się do sklepu lub przeglądasz swoje dane jest odpowiednio zabezpieczona certyfikatem SSL. O bezpieczeństwie świadczy symbol zamkniętej kłódki w adresie strony lub u dołu przeglądarki internetowej i zmiana przedrostka adresu sklepu z http na https.

Źródło: Benhauer