System S&T wspiera udzielanie poręczeń bankowych

Firma S&T Services Polska podpisała kontrakt z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na wdrożenie i dostarczenie Ogólnopolskiego Systemu Wspierającego Udzielanie Poręczeń (OSWUP). Kontrakt obejmuje także analizę przedwdrożeniową, dostawę infrastruktury z niezbędnymi licencjami narzędziowymi i bazodanowymi, a także organizację szkoleń dla użytkowników. Umowa jest efektem przeprowadzonego przez BGK postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Bank Gospodarstwa Krajowego to bank państwowy istniejący od 1924 roku. Realizując program rządowy
i swoje zadania statutowe wspiera rozwój regionalnych i lokalnych funduszy poręczeniowych. Do tej pory przepływ informacji pomiędzy funduszami, które zawarły porozumienie o współpracy w ramach tzw. Krajowej Grupy Poręczeniowej a bankiem był utrudniony. Większość informacji oraz raporty dokumentowane były głównie w Excelu. Część dokumentów istniała tylko w formie papierowej.

System OSWUP zaproponowany przez S&T to ewidencyjno-transakcyjny system wspomagający udzielanie poręczeń kredytowych. Zostanie zrealizowany i uruchomiony w ciągu 28 tygodni oraz przekazany użytkownikom końcowym 1 stycznia 2011 r. System umożliwi usprawnienie udzielania poręczeń i zautomatyzowanie obsługi klientów, przyspieszy analizę ryzyka i ocenę wniosków, a także ułatwi monitoring całego procesu. Pozwoli usunąć barierę czasu i przestrzeni w uzyskiwaniu informacji, które będą dostępne na bieżąco, co wesprze i przyspieszy podejmowanie decyzji. System ujednolici także model analizy wniosków i pozwoli zautomatyzować obszar wymaganej sprawozdawczości. W dłuższej perspektywie fundusze poręczeniowe będą mogły udzielać większej liczby poręczeń. Okres gwarancji i asysty technicznej wynosi 24 miesiące.

„Obecnie trwa analiza przedwdrożeniowa. Przedstawiciele zarówno Banku Gospodarstwa Krajowego, jak
i funduszy poręczeniowych biorą czynny udział w definiowaniu oczekiwań i wymagań co do funkcjonalności systemu. Wierzę, że S&T uda się stworzyć takie narzędzie, które w praktyczny sposób ułatwi i przyspieszy codzienną pracę wszystkich organizacji, biorących udział w procesie” – powiedział Robert Koziński, Dyrektor Departamentu Ogólnokrajowego Systemu Poręczeniowego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

„Stworzenie Ogólnopolskiego Systemu Wspierającego Udzielanie Poręczeń jest dla funduszy poręczeniowych, działających w oparciu o standardy przyjęte przez Krajową Grupę Poręczeniową, milowym krokiem w rozwoju świadczonych usług. Wystarczy prześledzić drogę, jaką przeszły fundusze w Polsce
w przeciągu ostatnich 10 lat, aby zauważyć, że z małych instytucji udzielających kilka lub kilkanaście poręczeń rocznie, stały się zauważalnymi elementami rynku finansoweg,o udzielając kilkaset poręczeń rocznie każdy. Ta zmiana spowodowała, że „ręczne” sterowanie procesami udzielania poręczeń i ich monitorowanie stało się trudne lub niemożliwe. Dzięki nowemu systemowi udzielanie poręczeń stanie się mniej pracochłonne i szybsze, co wpłynie na polepszenie jakości obsługi przedsiębiorców. Tworzony obecnie OSWUP pełnić będzie również rolę narzędzia sprawozdawczego, ułatwiającego funduszom opracowywanie sprawozdań oraz ułatwiającego właścicielom funduszy ich przegląd i ocenę. Nie bez znaczenia jest też rola OSWUP w zwiększenie przejrzystości działania funduszy poręczeniowych w Polsce
z punktu widzenia banków” – powiedział Tomasz Czarnik, Prezes Śląskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego Sp. z o.o.

„Jesteśmy dumni, że bierzemy udział w projekcie o tak ogromnym znaczeniu społecznym. Optymalizacja procesu udzielania poręczeń pozwoli na zwiększenie ich liczby, co w dłuższej perspektywie wpłynie na wzrost przedsiębiorczości w Polsce. W projekcie wykorzystamy swoje unikatowe kompetencje w zakresie rozwoju aplikacji dopasowanej do potrzeb klienta oraz zarządzania złożonymi projektami” – podkreśliła Magdalena Taczanowska, Wiceprezes ds. Sprzedaży w S&T Services Polska.

W 2009 roku fundusze poręczeniowe w ramach Krajowej Grupy Poręczeniowej, zrzeszającej kilkadziesiąt największych funduszy poręczeniowych z całej Polski, udzieliły łącznie 5 052 poręczeń na kwotę ponad 603 mln zł.

Źródło: S&T Services