Szansa w specjalizacji

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała zgodę na utworzenie dwóch nowych towarzystw funduszy inwestycyjnych: Investors oraz Intrum Justitia. To oznacza, że mamy już cztery towarzystwa, które nie należą do znanych polskich czy zagranicznych grup finansowych – czytamy w „Rzeczpospolitej”

Investors TFI swoją konstrukcją zbliżone jest do Opera TFI, które uzyskało zgodę na działalność w ubiegłym miesiącu. Jego właścicielami są również osoby fizyczne. W jego zarządzie zasiadają Maciej Wiśniewski i Michał Słysz, a głównym inwestorem jest Dariusz Staszak. Towarzystwo zamierza przeprowadzić niepubliczną ofertę certyfikatów inwestycyjnych, o wartości od 10 do 100 mln zł. Co najmniej 80 proc. pozyskanych środków ma być ulokowane w akcje lub obligacje polskie i zagraniczne, a pozostałe 20 proc. w instrumenty pochodne, między innymi w kontrakty na surowce i waluty – podaje „Rzeczpospolita”

Klient, który powierza nam pieniądze, nie musi zastanawiać się nad wyborem funduszu i momentem zmiany strategii. Nasz fundusz ma na tyle elastyczne limity inwestycyjne, że zarządzający będą dostosowywać składniki portfela do aktualnej sytuacji rynkowej – mówił nam Maciej Wiśniewski.

Specjaliści uważają, że powodzenie takich towarzystw, jak Opera czy Investors, zależeć będzie od zaufania do osób je tworzących. Ich polityka inwestycyjna przypomina fundusze podwyższonego ryzyka (hedgingowe), które mają przynosić dochody bez względu na sytuację na rynku. Z tego powodu wynagrodzenie towarzystw w dużej części zależy też od wysokości wypracowanych zysków – podaje „Rzeczpospolita”

Drugie z utworzonych niedawno towarzystw zostało uruchomione przez firmę windykacyjną Intrum Justitia. Fundusz inwestycyjny zamknięty Intrum Justitia Debt Fund1 jest funduszem sekurytyzacyjnym (oferuje zamianę długu na papiery wartościowe). Jego celem będzie skup wierzytelności od banków i innych instytucji, które mają zaległe należności od klientów.

Podobne plany współpracy mają także inne firmy windykacyjne: Kruk, Best oraz Presco. Nie powołają one jednak własnych towarzystw, a funduszezostaną utworzone w ramach istniejących – podaje „Rzeczpospolita”

W ubiegłym roku powstało TFI Copernicus Capital, które oprócz funduszu sekurytyzacyjnego ma w planach zaoferowanie wąskiej grupie inwestorów produktów opartych na innych możliwościach inwestycyjnych, takich jak nieruchomości, zakupy udziałów firm na rynku niepublicznym czy fundusze hedgingowe.