Szef PKO BP przekonuje rząd, by zmniejszył udziały w banku

„- Jeśli chcemy osiągnąć rozsądny udział w rynku zagranicznym, to musimy wyłożyć pieniądze, które mogą obniżać możliwość ekspansji krajowej” – mówi Jerzy Pruski, prezes PKO BP. A na to PKO BP nie może sobie pozwolić.

„Bank może wprawdzie inwestować, bo zarabia krocie. Jednak to za mało, by rozwijać się z rozmachem zarówno w kraju, jak i za granicą. Dlatego Pruski liczy na nowe emisje akcji. – Idealna byłaby sytuacja, w której akcjonariusze mogliby pobierać satysfakcjonującą dywidendę, a jednocześnie kształtować kapitał na przykład przez nowe emisje akcji – twierdzi prezes PKO BP.

Jest jednak pewien problem: nowe emisje oznaczałyby zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie PKO BP poniżej 50 proc. Dziś ma on 51,49 proc. akcji. Możliwość przeprowadzenia emisji przewiduje nowa strategia PKO BP przygotowana przez zarząd. Wymaga ona jednak akceptacji rady nadzorczej zdominowanej przez przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa. Im szybciej zostanie ona przyjęta, tym lepiej dla banku – mówi Pruski.”, czytamy.

PKO Bank Polski jest jednym z najstarszych polskich banków. 51,49 proc. akcji banku należy do Skarbu Państwa. PKO BP jest uniwersalnym bankiem depozytowo – kredytowym, obsługującym osoby fizyczne, małe i duże firmy oraz wielkie korporacje, instytucje rządowe i samorządowe. Bank prowadzi działalność skarbową i inwestycyjną. Jest także obecny na rynkach zagranicznych – od 2004 roku na Ukrainie, posiadając obecnie 98,1815 proc. akcji banku KREDOBANK SA, oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie w Londynie w grudniu 2007 roku została otwarta pierwsza placówka PKO BP, udzielająca na początek kredytów hipotecznych Polakom pracującym na Wyspach. W Polsce ma ponad 8,5 mln klientów. Z usług bankowości elektronicznej banku korzysta ponad 2,8 mln klientów.

Więcej na ten temat w „The Wall Street Journal Polska”.