Top 20 – najlepsze inwestycje w grudniu i w całym 2007

W zestawieniu, oceniającym notyfikowane fundusze krajowe i zagraniczne według kryterium wypracowanej w grudniu stopy zwrotu, pierwsze miejsce zajął fundusz HSBC GIF Indian Equity denominowany w dolarach, który w przeliczeniu na złotówki wypracował prawie +19% stopę zwrotu. Na drugim miejscu znalazł się fundusz Arka BZWBK Fundusz Rynku Nieruchomości FIZ, który zyskał niespełna +15%. W przypadku tego fundusz wyceny jednostek są podawane w odstępach kwartalnych, dlatego analizując stopę zwrotu w ujęciu miesięcznym należy pamiętać o rzadkich publikacjach wyceny. Trzecie miejsce zajął fundusz HSBC Emerging Europe Equity, który w przeliczeniu na złotówki zyskał w grudniu +7,68%.

W ostatnim miesiącu 2007 roku, po raz pierwszy do najlepszej dwudziestki zakwalifikowały się fundusze akcji brazylijskich, singapurskich, tajlandzkich i rosyjskich. Najlepszy, z debiutujących w zestawieniu, funduszy krajowych, czyli HSBC GIF Thai Equity, wypracował w grudniu zysk w złotych na poziomie +7,59% i dzięki temu zajął czwarte miejsce. Po raz kolejny na uwagę zasłużyły fundusze tureckie, gdyż obydwa dedykowane Turcji, a dostępne w Polsce fundusze, znalazły się w zestawieniu. Fundusz hybrydowy HSBC Turkish Convergence znalazł się na miejscu szóstym, a akcyjny Fortis L Fund Equity Turkey pod koniec zestawienia. Po raz pierwszy wśród 20 najlepszych miesięcznych inwestycji pojawiła się Rosja, reprezentowana przez WIOF Russian Opportiunities Fund.

W grudniu dolar osłabił się wobec złotówki o -0,98% natomiast euro straciło -1,25% wobec naszej waluty.

Zastawienie dwudziestu najbardziej zyskownych funduszy inwestycyjnych w 2007 roku wygląda na pierwszy rzut oka wyśmienicie. Najlepszy dostępny w Polsce fundusz, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wypracował w przeliczeniu na złotówki, ponad +41% zysk, a fundusz zamykający nasze zestawienie osiągnął ponad +23% stopę zwrotu. Jednak wypracowanie cytowanych zysków było 2007 roku niezwykle trudne i wymagało dość oryginalnego podejścia inwestycyjnego, które głównie polegało na poszukiwaniu zysku poza warszawskim parkietem.

Chociaż poniższa lista posiada wewnętrzną różnorodność, to można w niej znaleźć podobne do siebie kategorie funduszy. Zestawienie pokazuje podobieństwa według kryterium alokacji geograficznej oraz alokacji sektorowej. Na liście znajduje się 5 funduszy krajowych TFI, w tym dwa fundusze akcji polskich. W naszym zestawieniu nie znalazł się żaden fundusz hedgingowy, ale na liście jest miejsce dla dwóch funduszy mogących pochwalić się alternatywnym podejściem inwestycyjnym. Ranking TOP 20 pokazuje, że najkorzystniejsze rezultaty w 2007 roku przyniosły inwestycje na Dalekim Wschodzie. Doskonale, w ujęciu rocznym, wypadły fundusze akcji indyjskich oraz akcji chińskich. Chociaż oba te rynki uważane są za jedne z najbardziej rozgrzanych, to jednak uzyskana na nich stopa zwrotu zrekompensowała w pełni poniesione w 2007 roku ryzyko.

Fundusz Franklin India Fund osiągnął najwyższą stopę zwrotu, niewiele gorzej wypadł fundusz Robeco Chinese Equities, który w efekcie przeceny akcji chińskich w Hong-Kongu z listopada i grudnia stracił pierwszą pozycję. Kolejny fundusz indyjski – BlackRock MLIIF India Fund znalazł się na miejscu trzecim. Na czwartej pozycji znalazł się fundusz akcji tureckich – Fortis L Fund Equity Turkey. Gdybyśmy jednak uwzględnili wypłaconą w styczniu dywidendę, to fundusz ten zająłby miejsce w pierwszej trójce.

Najlepszy polski fundusz – PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek FIO znalazł się na miejscu piątym. Warto jest przy tej okazji wspomnieć, że tegoroczny wynik funduszu jest w dużej mierze efektem skutecznego zarządzania. Roczna średnia stopa zwrotu dla funduszy akcji średnich i małych spółek – SAFU-AKP_MS wyniosła +18,7% zatem stopa wypracowana przez fundusz PKO/Credit Suisse jest o 19 pkt procentowych wyższa od średniej i jednocześnie jest dwukrotnie wyższa od zmiany wartości indeksu mWIG40.

W 2007 roku, obok funduszy azjatyckich, bardzo dobre rezultaty przyniosły fundusze powiązane z surowcami. Na miejscu ósmym oraz miejscu jedenastym znalazły się fundusze akcji surowcowych tj. BlackRock MLIIF Word Mining oraz Fortis L Fund Resources Word. Fundusz Inwestor Gold FIZ, inwestujący w metale szlachetne poprzez kontrakty terminowe oraz bezpośrednio w akcje spółek surowcowych, znalazł się na miejscu piętnastym. Najlepszy krajowy fundusz akcji, czyli Noble Fund FIO Subfundusz Noble Fund Akcji uplasował się w pierwszej dziesiątce.

W badanym okresie dolar osłabił się wobec złotówki o -16,34% natomiast euro straciło wobec polskiej waluty -6,50%. Pomimo ryzyka walutowego, jakie związane jest z inwestowaniem w fundusze denominowane w walutach obcych, w 2007 roku skuteczne okazało się podejście inwestycyjne, które polegało na inwestowaniu na rynkach gdzie waluty lokalne ulegały umacnianiu. W przypadku funduszy azjatyckich posiadających jednostki uczestnictwa głównie w dolarze i euro były, wysokie stopy zwrotu w e wspomnianych walutach były nie tylko efektem wzrostu indeksów, ale również umocnienia się walut lokalnych. Dotyczyło to szczególnie indyjskiej rupii oraz chińskiego juana.

W zestawieniu uwzględniliśmy tylko fundusze, które były w ofercie od początku 2007 roku.