Top 20 – najlepsze inwestycje w maju 2008 roku

Maj, pomimo kilku wyjątków, nie przyniósł wyraźnej kontynuacji odbicia, z jakim mieliśmy do czynienia w kwietniu i dlatego tylko trzy fundusze, które znalazły się w naszym poprzednim zestawieniu trafiły również do majowego.

Najlepszą inwestycja maja okazał się fundusz HSBC GIF Brazil Equity EC (USD), którego jednostka w przeliczeniu na złotówki zyskała ponad +13%. Jest to obecnie jedyny dostępny fundusz akcji brazylijskich w Polsce, a na jego wynik istotny wpływ miało umocnienie się brazylijskiego indeksu Bovespa, który w ciągu miesiąca wzrósł o +7%.Na miejscu drugim znalazł się fundusz hedgingowy Superfund SFIO subfundusz C (USD), który w złotówkach zyskał tylko symbolicznie mniej od lidera. Na miejscu trzecim znajduje się fundusz BlackRock – BGF Latin America A2 (GBP), który podobnie jak fundusz akcji brazylijskich swój dobry wynik zawdzięcza głównie wzrostom na giełdzie w Sao Paolo.

Wyśmienite wyniki giełdy rosyjskiej, której indeks tj. RTS wzrósł o +15,9% spowodowały, że w naszym zestawieniu znalazło się spore grono funduszy zaangażowanych w rosyjskie akcje. Również głównie dzięki temu rynkowi do najlepszej dwudziestki trafiło aż 6 funduszy inwestujących w Europie rozwijające. Najwyżej uplasował się BGF Emerging Europe A2 (USD), który około 60% swojego portfela zainwestował właśnie na rynku rosyjskim. Podobnym przypadkiem jest krajowy fundusz UniFundusze FIO subfundusz UniAkcje Nowa Europa, który zgodnie ze swoim benchmarkiem MSCI EM Eastern Europe 10/40 także inwestuje w Rosji znaczną cześć aktywów. Na dalszych miejscach znalazły się inne fundusze Emerging Europe inwestujące całość lub w większość środków właśnie na rynku rosyjskim, czyli fundusz Pioneer FG SFIO subfundusz Akcji Nowej Europy, ING FIO Rosja EUR (EUR), Raiffeisen-Europa Wschodnia Akcje (EUR), HSBC Emerging Europe Equity EC (EUR) oraz Fortis L Fund Equity Europe Emerging (dis) (EUR).

Kolejną kategorią funduszy, która wykazała ponadprzeciętne zyski była grupa funduszy powiązanych z segmentem energii i ropy. Najlepszy z nich Fortis L Fund Commodity Word (dis) (USD), dzięki swojemu indeksowemu charakterowi znalazł się na miejscu siódmym. Jest to zarazem szczególny przykład funduszu, który jest w 100% zależny od indeksu surowcowego, a konkretnie indeksu Goldman Sachs Commodity Index (TR). W maju bryłka ropy osiągnęła swoje nowe maksima przekraczając granicę 135 USD. Fakt ten nie pozostał bez wpływu na wycenę spółek surowcowych, co można zaobserwować między innymi na przykładzie funduszy Fortis L Fund Equity Resources Word (dis) (EUR) oraz Franklin Natural Resources A (acc) (EUR). Już po raz drugi, od momentu uruchomienia, w naszym zestawieniu znalazł się fundusz Arka BZ WBK Energii FIO.

Majowe wyniki najlepszych funduszy potwierdzają, że najwyższe stopy zwrotu na świecie osiągnęły fundusze powiązane z ropą. Sprzymierzeńcem funduszy akcji spółek surowcowych, funduszy sektora energetycznego, a także funduszy Ameryki Łacińskiej, Brazylii, Rosji i skupionych na Rosji funduszy Emerging Europe są obecnie rosnące ceny tego surowca. Nie sposób przewidzieć czy tak szalone tempo wzrostu cen ropy może się nadal utrzymać, jednak z punktu widzenia wspomnianych wyżej kategorii funduszy korzystna może być już sama ich stabilizacja.

W maju dolar osłabił się względem złotówki o -1,99%, natomiast euro i funt brytyjski o -2,36% i -1,87%.