Towarzystwa nie zmieniają procedur, nadzór interweniuje

„Nadzór interweniuje, bo, jak wynika z ankiety GP, mimo korzystnego dla klientów wyroku Sądu Najwyższego część towarzystw nadal nie zmieniła procedur […]. Część towarzystw nie uwzględnia VAT przy wyliczeniu odszkodowania metodą kosztorysową. Polega ona na tym, że towarzystwo samo wycenia szkody i deklaruje gotowość wypłaty odszkodowania do ręki klienta. Problem z tym, że kosztorys nie uwzględnia 22 proc. VAT. Można go uzyskać dopiero po przedstawieniu faktur. Tymczasem, jak ostatnio stwierdził Sąd Najwyższy, kosztorysy powinny uwzględniać VAT od razu. Jeszcze wcześniej podobne stanowisko wyraziła Komisja Nadzoru Finansowego. Największe towarzystwa, m.in. PZU i Warta, nie zmieniły procedur, tłumacząc się oczekiwaniem na uzasadnienie wyroku i ponoć niejasną treścią uchwały.” – pisze „Gazeta Prawna”.

„Towarzystwa, które zastosują się do zaleceń i decyzji, unikną kar. Jeśli nie, członkowie ich zarządu mogą zapłacić kary nie wyższe niż ich trzykrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. Poważniejszą sankcją dla spółki jest kara w wysokości nawet 0,5 proc. składki przypisanej brutto, uzyskanej przez zakład ubezpieczeń w roku poprzednim. W przypadku naszego giganta PZU mogłoby to więc być nawet ponad 38 mln zł.” – informuje dziennik.

Sprawa dotyczy trwającego od kilku lat sporu. Część firm ubezpieczeniowych uważa, że wypłaty kosztorysowe z podatkiem VAT powiększają szarą strefę, ponieważ ubezpieczeni mogą korzystać np. z tańszych warsztatów niezarejestrowanych jako przedsiębiorcy i niepłacących VAT. Ubezpieczyciele podkreślają, że poszkodowany otrzymując świadczenie razem z podatkiem może się bezpodstawnie wzbogacić. „Gazeta Prawna” publikuje listę firm, które nadal wypłacają odszkodowania bez VAT.