Trójmiejski rynek mieszkaniowy w I kwartale 2010 roku

Rynek mieszkaniowy w Trójmieście nie ucierpiał na spowolnieniu gospodarczym. Według raportu analityków Infinite Investment, zainteresowani zakupem własnego lokum mogą wybierać spośród aż 126 inwestycji. Prawie 80% nowopowstałych  mieszkań znajduje się w Gdańsku. Niestety, ich ceny mogą nieco wzrosnąć.

Gdańsk okazał  się najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem mieszkaniowym w Trójmieście. Świadczy o tym liczba inwestycji, które zostały zrealizowane do końca I kwartału 2010 roku. W ramach 38 projektów deweloperskich oddano do użytku ponad 3.340 mieszkań. Dla porównania w Gdyni zostało zrealizowanych 17 inwestycji mieszkaniowych, oddając do użytku 755 lokali. Natomiast Sopocie ze względu na kurortową specyfikę miasta odnotowano najmniejszy przyrost nowych inwestycji mieszkaniowych. Powstały tam zaledwie 4 projekty deweloperskie, w ramach których oddano do użytku około 120 mieszkań.

Wiodące dzielnice

Dzielnicą Gdańska, w której budowano najwięcej był Chełm. Ukończono tam budowę ponad 1.320 mieszkań. W Gdyni, biorąc pod uwagę ilość oddanych lokali, zaobserwowano wzmożone zainteresowanie ze strony deweloperów dzielnicami Śródmieścia, Redłowa oraz Orłowa, czyli obszarami, które znajdują się w pobliżu pasa nadmorskiego i charakteryzują się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną i handlową. Jednak w przyszłości prawdopodobnie najszybciej będzie rozwijać się zachodnia dzielnica Chwarzno-Wiczlino. Lokale w trakcie budowy na tym obszarze stanowią ponad ¼ wszystkich mieszkań realizowanych w Gdyni. „W Sopocie nowopowstałe obiekty położone są blisko morza, w dzielnicy Karlikowo oraz w Dolnym Sopocie. Są to przeważnie projekty apartamentowe lub o podwyższonym standardzie, których zakup przeznaczony jest głównie do celów inwestycyjnych” – mówi Beata Hebel, Real Estate Analyst z Infinite Investment.  

Ceny mieszkań

W ostatnim czasie w Gdańsku i Gdyni najwięcej mieszkań można było nabyć  w cenie 4.000-6.000 zł brutto/m2. Niewielki udział w rynku mają lokale, których przyszli właściciele muszą liczyć się z wydatkiem przekraczającym 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Natomiast w Sopocie praktycznie całość oferty deweloperów stanowią mieszkania w cenach powyżej 10.000 zł brutto/m2. Na wysokość tych stawek wpływa głównie wysoki standard lokali.  

Inwestycje w budowie

Do marca tego roku w Trójmieście, na etapie realizacji znajdowały się 83 inwestycje, z czego 32 były kontynuacją wieloetapowych projektów. Po zakończeniu budowy wszystkich dotychczasowych nieruchomości, w aglomeracji Trójmiejskiej powinno powstać ponad 6.750 nowych lokali. Największa część z nich (około 78%) zostanie oddana do użytku w Gdańsku. Natomiast na etapie planowania w całym obszarze Trójmiasta znajduje około 64 przedsięwzięć mieszkaniowych.  

Trendy rynkowe

Prognozowana malejąca stopa bezrobocia w kraju, większa dostępność kredytów hipotecznych oraz szansa na skorzystanie z dopłat w ramach rządowego programu „Rodzina na swoim” to czynniki, które mogą pozytywnie wpłynąć na liczbę zakupionych lokali. Dużo zależy od kosztów jakie będą musieli ponieść ich przyszli lokatorzy: „Ceny mieszkań na trójmiejskim rynku w 2010 roku powinny się ustabilizować. Można jednak przypuszczać, że w związku z utrzymującym się wysokim popytem na mieszkania w Trójmieście oraz prognozowanym wzrostem cen materiałów budowlanych, w ciągu najbliższych miesięcy możliwe będzie odnotowanie nieznacznej tendencji wzrostowej” – dodaje Beata Hebel z Infinite Investment.

W minionych miesiącach można zaobserwować wzrost zainteresowania trójmiejskim segmentem mieszkaniowym ze strony inwestorów. Obok deweloperów działających na polskim rynku, pojawiają się także zagraniczne firmy. Do zaangażowania kapitału w Trójmieście zachęca m.in. dynamiczny rozwój infrastrukturalny aglomeracji związany z przygotowaniami do EURO 2012, dogodne położenie geograficzne oraz atrakcyjna struktura demograficzna regionu. 

Źródło: CORE PR