Prace przy budowie zrównoważonego osiedla Siewierz Jeziorna, którego inwestorem jest firma Chmielowskie należąca do spółki Alta, postępują zgodnie z harmonogramem. Trzech deweloperów buduje obecnie szeregowce, domy, wille i kamienice, a całość ma być gotowa do 2020 roku. Obok spójnej architektury nawiązującej do śląskiej tradycji budowlanej osiedle wyróżnia się układem urbanistycznym czy zarządzanie wodą deszczową.
– Mamy trzy firmy deweloperskie, które w tej chwili budują mieszkania, domy i kamienice w Siewierzu Jeziornej – mówi agencji Newseria Inwestor Robert Jacek Moritz, prezes zarządu spółki Alta SA. – Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Prowadzą je deweloperzy, nasi klienci, którzy kupili działki.
Siewierz Jeziorna jest nową dzielnicą miasta Siewierz, powstaje na granicy aglomeracji śląskiej oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Leży 20 minut jazdy samochodem od centrum Katowic oraz 12 minut od lotniska Pyrzowice. Usytuowana jest nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim, w którego sąsiedztwie zostały wytyczone ścieżki rowerowe.
Chmielowskie – firma inwestycja giełdowej spółki Alta, do której należy ziemia, zajmuje się przygotowaniem planów dzielnicy, parcelacją gruntów na poszczególne działki budowlane, uzbrajaniem terenu w drogi, kanalizację i inne elementy infrastruktury.
Pierwszym deweloperem została spółka Forest Hill (także spółka z portfela Alta), która kupiła działki od spółki Chmielowskie. Zbudowała na nich pierwsze nieruchomości mieszkalne, które sprzedaje ostatecznym właścicielom (klientom).
– O Siewierzu Jeziornej mówimy, że jest nietuzinkowym projektem, ale tak naprawdę trudno zauważyć tę wyjątkowość, bo w gruncie rzeczy wszystko tam jest tak, jak byśmy chcieli, by było wszędzie – chwali Robert Moritz. – Przyzwyczailiśmy się do nienormalności. W związku z czym nietuzinkowość dzielnicy polega na normalności. Przyjeżdżamy tam i mówimy: „O, tu jest inaczej”.
Teren, na którym obecnie trwa budowa, zajmuje obszar 44 ha, który jest objęty Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Pozostała część (ponad 70 ha) ma studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania. Kameralna zabudowa nawiązuje do lokalnej, śląskiej tradycji budowlanej: architektura jest spójna, ale przy zachowaniu różnorodności typów poszczególnych nieruchomości. W ofercie znajdują się zarówno wolnostojące domy jednorodzinne, jak i wielorodzinne wille miejskie. Najtańsze mieszkania kosztują około 111 tys. zł, a najdroższe domy ponad 600 tys. zł.
– Wyjątkowość projektu polega na tym, że jest przemyślany w najdrobniejszych szczegółach: kolory domów są ze sobą skoordynowane, ulice, chodniki, skwery, działki są ograniczone niskimi, niezbyt dużymi ogrodzeniami i każdy, kto przyjeżdża, czuje się tak, jakby właśnie tam chciał zamieszkać – przekonuje Robert Moritz. – – Można bardzo dużo mówić na temat różnych aspektów zrównoważonego rozwoju, zarządzania wodą deszczową, energooszczędności itd., ale to niewidoczne szczegóły czynią różnicę.
Jeziorna jest nową dzielnicą średniowiecznego Siewierza. Zaplanowane zostały w niej nie tylko domy, lecz także rynek, kościół, szkoła, przedszkola, sklepy, punkty usługowe i ośrodki rekreacyjne. Miasteczko ma mieć własną stadninę koni, farmę ekologiczną i marinę.