Trzy warianty ekspansji PKO BP

„– Przy takim założeniu budujemy strategię banku, która zakłada trzy scenariusze rozwoju sytuacji, o czym niedawno mówiła przewodnicząca rady nadzorczej banku” – dodaje.

„Pierwszy scenariusz przewiduje, że bez żadnego dokapitalizowania dalszy rozwój banku będzie się ograniczał do rynku krajowego. W drugim scenariuszu zakładany jest pewien wzrost kapitału niezbędny zarówno do szybkiego rozwoju samego PKO BP, jak i grupy kapitałowej banku. Z kolei w trzecim, ambitnym scenariuszu zakłada się, że rozwój banku na Ukrainie będzie wymagał dodatkowych nakładów kapitałowych, których wielkość będzie musiała wzrosnąć przy ekspansji w innych krajach regionu. Wybór jednego z tych scenariuszy ma absolutnie fundamentalne znaczenie dla rozwoju PKO BP.”, informuje dziennik.

„Prace nad nową strategią mają się zakończyć do końca tego roku. Zapowiedziała to w środę Marzena Piszczek, przewodnicząca rady nadzorczej banku. Dodała, że rada czeka na decyzję Ministerstwa Skarbu Państwa dotyczącą oczekiwań wobec banku.”, czytamy w gazecie.

PKO Bank Polski jest jednym z najstarszych polskich banków. 51,49 proc. jego akcji należy do Skarbu Państwa. PKO BP jest uniwersalnym bankiem depozytowo – kredytowym, obsługującym osoby fizyczne, małe i duże firmy oraz wielkie korporacje, instytucje rządowe i samorządowe. Jest także obecny na rynkach zagranicznych – na Ukrainie, posiadając obecnie 98,1815 proc. akcji banku KREDOBANK SA, oraz w Wielkiej Brytanii. W Polsce ma ponad 8,5 mln klientów. Z usług bankowości elektronicznej banku korzysta ponad 2,8 mln klientów.

Więcej szczegółów w „Rzeczpospolitej”.

Na podstawie: Monika Krześniak