Tygodniowa analiza walutowa AMB Consulting

Indeks Chicago PMI w sierpniu wyniósł 57,1 a dynamika zamówień w przemysłowych w lipcu nieznacznie się poprawiła do poziomu -0,6%. Piątkowy raport z rynku pracy wykazał, że w sierpniu przybyło 128 tysięcy nowych etatów w zawodach pozarolniczych a bezrobocie w USA spadło do poziomu 4,7%. Swoją siłę dolar pokazał po czwartkowym, jastrzębim komentarzu Jean’a Tricheta, który zasugerował możliwość podwyżki kosztów pieniądza w Strefie Euro na następnym posiedzeniu ECB, pomimo, że w czwartek podjęto decyzję o pozostawieniu głównej stopy procentowej na poziomie 3%. Euro po tej publikacji umocniło się nieznacznie do poziomu 1,2877, jednak po godzinie 14:40 kurs pary EUR/USD powędrował na południe i o godzinie 17:00 w piątek 1 września jedno euro kosztowało 1,2805 USD. Polska waluta cały tydzień osłabiała się zarówno w stosunku do dolara, jak i euro. Działo się tak pomimo, że dynamika PKB w II kwartale wyniosła 5,5% przy dynamice inwestycji na poziomie 14,4% i wzroście popytu wewnętrznego o 5,1%. Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka znajduje się w fazie dojrzałego wzrostu, jednak na polską walutę większy wpływ ma sytuacja na parze EUR/USD oraz rynku międzynarodowym.

Prognoza tygodniowa:

Rynek polski:

Polska waluta pomimo dobrych danych z gospodarki naszego kraju podążać będzie za kursem EUR/USD i wraz z umacniającym się dolarem osłabiać się będzie zarówno w stosunku do zielonego, jak i euro. Będzie to kontynuacja zeszłotygodniowej depracjacji widocznej również na parze GBP/PLN, która w piątek 1 września o godzinie 12:50 testowała poziom miesięcznego maksimum 5,9055. Odwrotna sytuacja miała miejsce na parach NOK/PLN oraz SEK/PLN, gdzie w zeszłym tygodniu zarówno szwedzka i norweska korona osłabiła się nieznacznie w stosunku do złotówki. Jednak osłabienie polskiej waluty na parach EUR/PLN oraz USD/PLN powinno spowodować podążenie kursów NOK/PLN oraz SEK/PLN na północ.

Rynek zagraniczny:

Poprzedni tydzień potwierdził siłę amerykańskiej waluty oraz skłonność inwestorów do lokowania wycofywanych środków z rynków wschodzących na amerykańskim rynku długu. Dla kursu pary EUR/USD istotna w nadchodzącym tygodniu będzie publikacja Beżowej Księgi comiesięcznego raportu na temat amerykańskiej gospodarki oraz dane na temat indeksu ISM w sektorze usług w sierpniu i raport Challengera z rynku pracy. Potwierdzenie spowolnienia gospodarczego w Stanach może odbić się na sytuacji w Strefie Euro i negatywnie wpłynąć na wspólną walutę. W nadchodzącym tygodniu spodziewamy się, że para EUR/USD poruszać się będzie w wąskim przedziale wahań 1,2700 – 1,2860 z tendencją do poruszania się kursów w dolnych regionach tego zakresu oraz do dalszego umacniania się zielonego.