Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny otrzymał tytuł „Instytucja finansowa przyjazna mediacji”. Fundusz znalazł się obok sześciu firm ubezpieczeniowych uhonorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego tym dyplomem. Wyróżnienia ustanowione zostały dla propagowania mediacji i polubownego rozwiązywania sporów z klientami firm rynku ubezpieczeniowego.
– Najważniejszą zaletą mediacji jest to, że obie strony w niej nastawione są na jeden wspólny cel: zapewnienie poszkodowanemu godnego świadczenia – mówi Agnieszka Świetlikowska, wicedyrektor Biura Likwidacji Szkód UFG. – W tym postępowaniu każda ze stron jest zorientowana na wytłumaczeniu swoich racji stronie przeciwnej, a nie jak przed sądem powszechnym na gromadzeniu argumentów w obronie swoich racji. Istotne jest też, że Sąd Polubowny zdecydowanie skraca czas rozwiązywania sporu – z korzyścią zarówno dla poszkodowanego jak i dla Funduszu – podkreśla Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes UFG.
W 2018 roku poszkodowani w wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców – którym świadczenia wypłaca UFG – wystąpili do Sądu Polubownego przy KNF w 78 sprawach, o blisko trzy czwarte więcej niż rok wcześniej. Do mediacji przystąpiono w 62 sprawach. Łącznie w całym ubiegłym roku przed Sądem Polubownym przy KNF doszło do 1044 postępowań mediacyjnych, to jest o 6 procent więcej niż rok wcześniej; wpłynęło zaś 2314 wniosków o przeprowadzenie mediacji.
„W ostatnich latach można obserwować znaczny wzrost zainteresowania mediacją jako metodą rozwiązywania sporów pomiędzy instytucjami finansowymi i ich klientami. Mediacja oznacza znacznie niższe koszty oraz szybszy czas zakończenia sporu w porównaniu z postępowaniem przed sądem powszechnym” – podał KNF w swoim komunikacie.
Tytuł „Instytucja finansowa przyjazna mediacji” otrzymały również (w kolejności alfabetycznej): Ergo Hestia, Generali, InterRisk, PZU, TUZ TUW i Warta.