UFG otrzymał od KNF tytuł „Instytucja finansowa przyjazna mediacji”

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny otrzymał tytuł „Instytucja finansowa przyjazna mediacji”. Fundusz znalazł się obok sześciu firm ubezpieczeniowych uhonorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego tym dyplomem. Wyróżnienia ustanowione zostały dla propagowania mediacji i polubownego rozwiązywania sporów z klientami firm rynku ubezpieczeniowego.

– Najważniejszą zaletą mediacji jest to, że obie strony w niej nastawione są na jeden wspólny cel: zapewnienie poszkodowanemu godnego świadczenia – mówi Agnieszka Świetlikowska, wicedyrektor Biura Likwidacji Szkód UFG. – W tym postępowaniu każda ze stron jest zorientowana na wytłumaczeniu swoich racji stronie przeciwnej, a nie jak przed sądem powszechnym na gromadzeniu argumentów w obronie swoich racji. Istotne jest też, że Sąd Polubowny zdecydowanie skraca czas rozwiązywania sporu – z korzyścią zarówno dla poszkodowanego jak i dla Funduszu – podkreśla Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes UFG.

W 2018 roku poszkodowani w wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców – którym świadczenia wypłaca UFG – wystąpili do Sądu Polubownego przy KNF w 78 sprawach, o blisko trzy czwarte więcej niż rok wcześniej. Do mediacji przystąpiono w 62 sprawach. Łącznie w całym ubiegłym roku przed Sądem Polubownym przy KNF doszło do 1044 postępowań mediacyjnych, to jest o 6 procent więcej niż rok wcześniej; wpłynęło zaś 2314 wniosków o przeprowadzenie mediacji.

„W ostatnich latach można obserwować znaczny wzrost zainteresowania mediacją jako metodą rozwiązywania sporów pomiędzy instytucjami finansowymi i ich klientami. Mediacja oznacza znacznie niższe koszty oraz szybszy czas zakończenia sporu w porównaniu z postępowaniem przed sądem powszechnym” – podał KNF w swoim komunikacie.

Tytuł „Instytucja finansowa przyjazna mediacji” otrzymały również (w kolejności alfabetycznej): Ergo Hestia, Generali, InterRisk, PZU, TUZ TUW i Warta.