UFK TUnŻ ING NNP: 100% wzrostu aktywów w ciągu 4 lat

Ich łączne aktywa netto przekroczyły w końcu grudnia poziom 2 mld PLN, stanowiąc 72% łącznych środków zgromadzonych w TUnŻ ING NNP. Najwyższą dynamikę wzrostu w okresie 12 miesięcy odnotowaliśmy jednak w funduszu ING Dynamiczny UFK, którego aktywa wzrosły o +275% przekraczając poziom 350 mln PLN. Tak szybki wzrost doprowadził do sytuacji, w której fundusz akcyjny, z udziałem 13%, zajmuje drugie miejsce pod względem struktury aktywów w podziale na grupy. W pokonanym polu pozostał fundusz ING Obligacji UFK, którego aktywa na przestrzeni roku stopniały o -14,1%. Wzrost, choć tylko jednocyfrowy, odnotowaliśmy również w przypadku funduszu ING Klik UFK. Zarówno produkty inwestujące za granicą, jak i fundusz pieniężny odnotowały w 2006 roku spadek aktywów.

U podstaw różnic w dynamice poszczególnych funduszy, leżą profil ich inwestycji oraz saldo wpłat i umorzeń. Napływ środków do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych TUnŻ ING NNP w 2006 roku wyniósł niemal 280 mln PLN. To zaledwie połowa przypisu składki do produktów na życie z funduszem, który wyniósł ponad 580 mln PLN. Wynika to oczywiście z faktu, iż oprócz nowych wpłat nabywcy produktów ubezpieczeniowych również wycofują środki. W 2006 roku wartość wpłat wyniosła 490 mln PLN wobec 200 mln PLN wypłat. Na przestrzeni całego roku najwięcej środków trafiło do funduszu akcyjnego (+206 mln PLN) oraz do funduszy stabilnego wzrostu (+129 mln PLN). Co ciekawe, ze szczegółowych danych wynika, że znaczna część wpłat do funduszu ING Dynamiczny UFK (grupa AKP) to wynik konwersji środków z funduszy ING Mieszany UFK (SWP) oraz ING Obligacji UFK (PDP). To kolejne potwierdzenie zmian zachodzących w poziomie akceptowanego przez nas ryzyka, których częściowym wytłumaczeniem jest kilkuletnia hossa na rynkach akcji.

Dodatnie saldo wpłat i umorzeń w funduszach ING odnotowaliśmy jeszcze w funduszu ING Klik UFK – w pozostałych przypadkach wartość środków wycofywanych była wyższa niż wnoszone do nich wpłaty.