Unia będzie namawiać do zmiany zakupowych nawyków

Czy podchodzimy z rozmysłem do kwestii zachowań konsumpcyjnych? Najczęściej jesteśmy tak zajęci swoimi codziennymi obowiązkami, że wydaje nam się, iż nie mamy wyboru. Dzień w dzień powtarzamy te same czynności, a każda z nich ma ogromny wpływ na zasób bogactw naturalnych. Czas otworzyć oczy. Musimy wprowadzić zmiany i poprawić jakość naszego życia. Bogactwa naturalne wyczerpują się w alarmującym tempie.

Dzisiaj rusza program Generation Awake, zainaugurowany w Warszawie przez Janeza Potočnika, Komisarza UE ds. Środowiska oraz polskiego Ministra Środowiska, Andrzeja Kraszewskiego. Daje on odpowiedzi na wiele codziennych pytań, takich jak te wspomniane wyżej. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości wśród ludzi i zachęcenie ich do zmiany nawyków zakupowych poprzez poradnictwo i promocję dobrych pomysłów.

Minister Kraszewski i Komisarz Potočnik, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i sektora prywatnego, uczestniczyli w publicznej debacie zorganizowanej w Warszawie. W przemówieniu otwierającym warszawski szczyt Generation Awake, komisarz Potočnik zaapelował do „wszystkich obywateli Europy, aby podchodzili do konsumpcji z rozmysłem. Wszyscy chcemy cieszyć się życiem, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Dlatego powinniśmy zastanowić się nad tym, jak nasze dzisiejsze wybory wpływają na środowisko naturalne. Jeśli wiesz, że do wyprodukowania jednego kubka kawy potrzeba 140 litrów wody, to na pewno zaczniesz delektować się każdym łykiem… prawda?”.

W ramach warszawskiej imprezy inaugurującej kampanię przygotowano także specjalne stoisko, przy którym odwiedzający nauczą się ekologicznego gotowania, mody oraz efektywnego korzystania z energii. Kampanię wspierają następujące znane osoby: Dorota Wróblewska, Ewelina Flinta, Odeta Moro-Figurska.

Kampania promuje cześć strategii Unii Europejskiej, której celem jest racjonalizacja gospodarowania surowcami naturalnymi. Robimy postępy – dzisiaj nasza woda i powietrze są czystsze niż kilkadziesiąt lat temu i znacznie więcej naturalnych obszarów Europy znajduje się pod ochroną. UE zaczyna opracowywać nowe regulacje, które mobilizują świata biznesu, przemysłu i konsumentów do proekologicznych działań.

Sytuacja jest jasna: nasza przyszłość zależy od tego, jak dzisiaj korzystamy z zasobów

Niektóre z naturalnych zasobów Ziemi są wyczerpywane w alarmującym tempie. W kilku przypadkach już dzisiaj obserwujemy ogromne zagrożenie: łowiska ryb, morza, oceany, metale szlachetne… Jeśli chcemy cieszyć się bogactwami Ziemi w przyszłości, musimy jak najszybciej zacząć mądrze nimi gospodarować.

Obecnie populacja ludzi zwiększa się o ponad 200 tysięcy każdego dnia: szacuje się, że do 2020 roku dwa miliardy osób generujących średni dochód z tzw. krajów rozwijających się potroją swój poziom konsumpcji. Każdy z obywateli UE zużywa każdego roku 16 ton różnych materiałów, z czego 6 ton stanowią odpady, a połowa tych odpadów trafia na wysypiska.

Jeśli utrzymamy bieżące tempo eksploatacji bogactw naturalnych, do 2050 roku będziemy potrzebować równowartości zasobów 2,5 planety, aby zaspokoić nasze potrzeby surowcowe. Firmy, które chcą się rozwijać i skutecznie rywalizować na rynku, muszą wziąć pod uwagę powyższe fakty i zacząć efektywniej korzystać z zasobów.

Rola Europy

Komisja Europejska podjęła szereg kroków, aby zmierzyć się z problemem ograniczonych zasobów surowców naturalnych. Celem inicjatywy wydajnego korzystania z bogactw, będącej częścią strategii Europa 2020, jest włączenie zasad oszczędnego gospodarowania surowcami do wszystkich regulacji wprowadzanych przez EU oraz zapewnienie spójnego systemu oceny działań i wspólnych celów.
Ponadto, w „Planie działania na rzecz Europy efektywnie korzystającej z zasobów” Komisja Europejska wylicza sektory gospodarki, które pochłaniają największą ilość surowców oraz udostępnia narzędzia i wskaźniki, które pozwolą zapewnić przyszły dobrobyt. Plan zawiera wskazówki na temat tego, jak zapewnić konkurencyjność i wzrost poprzez zmniejszenie zużycia surowców podczas produkcji i konsumpcji towarów. Oprócz tego opisuje on, w jaki sposób, poprzez działania takie jak recykling, usprawnione projektowanie produktów, substytuowanie materiałów i ekoinżynieria możemy rozwijać biznes i kreować miejsca pracy.

Słowa kluczowe efektywnego korzystania z surowców to: „redukcja”, „ponowne użycie”, „recycling”, „substytucja” i „oszczędzanie”. Sugerują one korzystanie z nowych materiałów, lekkich materiałów, materiałów odnawialnych i materiałów wtórnie przetworzonych. Oznacza to zmianę sposobu korzystania z nich, a także sposobu życia: musimy ograniczyć ilość odpadów, unikać nadmiernej konsumpcji, dbać o bioróżnorodność, mądrze gospodarować zasobami takimi jak woda, złoża minerałów czy drewno, korzystać z ekologicznych środków transportu i efektywnie korzystać z energii. Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek, poprawimy stan środowiska naturalnego, podniesiemy standard życia ludzi, a także pomożemy im zaoszczędzić pieniądze.

Przygotujcie się! Ta kampania otworzy ludziom oczy. Generation Awake stanie się inspiracją dla społeczeństwa, zachęcając do zmiany sposobu myślenia, nawyków zakupowych i stylu życia. To inicjatywa, która uświadomi ludziom, że poprzez swoje wybory mogą zmienić swoje życie, świat wokół nich i całą planetę.

Głównymi kanałami przekazu są strona internetowa oraz strona w serwisie Facebook. Oba media, zachęcając do włączenia się w kampanię „Generation Awake”, przekazują także odwiedzającym informacje na temat tego, jak zmienić nawyki konsumenckie oraz podjąć wyzwania związane z efektywnym wykorzystaniem zasobów, np. przestawienie się z kąpieli w wannie na prysznic czy korzystanie z publicznego transportu raz w tygodniu. W toku kampanii dodamy nowe funkcje do obu stron.

Więcej informacji na www.generationawake.eu
Klip wideo „generation awake”: http://www.youtube.com/user/GenerationAwake
Pozostałe z tegorocznych imprez inaugurujących odbędą się w Czech, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii.

Źródło: Ogilvy Public Relations Worldwide Poland