Unia Europejska o krok od przyjęcia dyrektywy o usługach płatniczych PSD 2

Komisja Europejska w lipcu 2013 roku zaproponowała nowelizację do dyrektywy o usługach płatniczych PSD (The Directive on Payment Services) w celu rozwijania innowacyjności i konkurencyjności handlu na terenie UE. O wadze dokumentu świadczy fakt, że dyrektywa stanowi prawną podstawę dla istnienia europejskiego rynku płatności, określając spójne przepisy i zasady jego funkcjonowania. Po konsultacjach ze strony Europejskiego Parlamentu i Rady, implementacja PSD 2 spodziewana jest na wiosnę bieżącego roku.


SOFORT obsługujący system przelewów bezpośrednich SOFORT Banking, aktywnie wspiera inicjatywę wprowadzenia PSD 2, której podstawowym założeniem jest ujednolicenie europejskiego rynku e-commerce i w konsekwencji spadek cen, zwiększenie konkurencyjności oraz bezpieczeństwa w jego obrębie. Europejscy dostawcy płatności online zyskają w ten sposób szansę na wzmocnienie swojej pozycji względem dominujących dotychczas firm amerykańskich. Pozwoli to na zwiększenie obrotów nie tylko w obrębie rynku płatności, ale także całego sektora e-commerce. – Największymi beneficjentami tych rozwiązań będą jednakże banki, ponieważ PSD 2 ma za zadanie regulować usługi pośredników, umożliwiających konsumentom dokonywanie płatności w Internecie za pomocą swoich e-kont bankowych. Pozwoli to bankom na realny come back w Internecie, po obniżeniu ich pozycji na rzecz PayPal i podobnych rozwiązań. Pieniądze będą transferowane z rachunku klienta bezpośrednio na konto sklepu. Dzięki temu zachowana zostanie płynność oraz ruch środków w środowisku bankowym, pod jednoczesną kontrolą nadzoru finansowego. Jest to ogromny krok naprzód, który zapewni europejskim pośrednikom równe szanse w konkurowaniu z amerykańskimi gigantami e-commerce – powiedział Georg Schardt, Wiceprezes Zarządu SOFORT AG.

W grudniu, zeszłego roku, ponad 4 mln transakcji zostało pomyślnie zrealizowanych przy pomocy SOFORT Banking. W 2014 roku, obrót generowany przez firmę wzrósł łącznie o ponad 30% na 11 europejskich rynkach. Ponieważ polscy klienci coraz częściej korzystają z bankowości elektronicznej, Polska zanotowała 61% wzrost liczby transakcji w obrębie e-zakupów. Tym samym jest to jeden z najszybciej rozwijających się rynków w obszarze handlu internetowego, jak i strategiczny kierunek rozwoju SOFORTu.

Jednym z głównych założeń PSD 2, jest zapewnienie użytkownikom prawa do korzystania z ich bankowości elektronicznej poprzez platformę dostawcy usług płatniczych, takich jak SOFORT Banking i zainicjowanie w ten sposób transakcji. Szczególnie w Polsce, SOFORT często spotyka się z niesłusznymi stwierdzeniami na temat tego typu praktyk. Dzięki nowemu ustawodawstwu wszelkie wątpliwości, związane z tą procedurą, zostaną definitywnie rozwiane. Dlatego też prognozuje się, że obroty SOFORT powinny w najbliższych latach rosnąć jeszcze bardziej dynamicznie. Ponadto, obecnie SOFORT spełnia już zdecydowaną większość wymogów, jakie PSD 2 ma nałożyć na dostawców. SOFORT AG dobrowolnie poddaje się rygorystycznym zasadom przestrzegania bezpieczeństwa informacji zgodnie z normą ISO 27001, a także posiada certyfikaty „Atestowany system płatniczy” i „Atestowana ochrona danych”. W tym celu SOFORT AG jest regularnie audytowany oraz atestowany przez TÜV – niezależne Niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego. Również odpowiedni urząd ochrony danych osobowych dokonał kontroli w siedzibie firmy SOFORT AG i nie stwierdził żadnych uchybień.

Już w ubiegłym roku SOFORT Banking obsłużył ponad 36 milionów transakcji pochodzących z 30 000 sklepów internetowych. Kontynuując rozwój SOFORT Banking, poza Polską jest obecny na 10 europejskich rynkach: w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. SOFORT Banking to jedna z najbezpieczniejszych metod płatności online. W ponad 100 milionach transakcji przeprowadzonych za pośrednictwem SOFORTu, nie stwierdzono ani jednego wypadku fraudu ze szkodą dla klienta końcowego.

Największe marki, które współpracują z SOFORTem to Lufthansa, Deutsche Bahn, Deichmann, Esprit, Dell, IKEA, Media Markt, Siemens, Tui i Saturn. W Polsce SOFORT między innymi świadczy usługi dla linii lotniczych Eurolot, sklepów Solar czy Oponeo.

SOFORT AG

Dzięki systemowi płatności SOFORT Banking oraz systemowi weryfikacji online SOFORT Ident, spółka SOFORT AG oferuje nowoczesne rozwiązania dla bezpiecznych zakupów towarów i produktów cyfrowych w Internecie. Przedsiębiorstwo to z siedzibą w Gauting koło Monachium, ze swoim produktem SOFORT Banking jest liderem na niemieckim rynku pośrednictwa w przelewach bezpośrednich. W zeszłym miesiącu ponad 30 000 sprzedawców e-commerce zrealizowało ponad 4 mln transakcji za pośrednictwem SOFORT Banking. Poza granicami Niemiec, usługa ta oferowana jest również w: Polsce, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Francji, Holandii, na Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii. Obecnie z usług SOFORT AG korzysta ponad 18 mln użytkowników.

www.sofort.com