UniCredit wstrzyma się z fuzją do czasu zmiany polskiego prawa

Zgodnie z ustaleniami z polskim rządem z banku BPH ma zostać wydzielonych 200 oddziałów, które następnie wraz z centralą i marką BPH zostaną wystawione na sprzedaż. Pozostałe placówki zostaną włączone do Pekao.

W obecnej sytuacji, gdy podział banku nie jest jeszcze możliwy, Włosi mogliby skorzystać z drugiej koncepcji fuzji, zakładającej najpierw połączenie banków, a dopiero później wydzielenie i sprzedaż zbędnych placówek. Wiadomo jednak, że UniCredit zamierza czekać na nowelizację polskiego prawa i przeprowadzić podział zgodnie z pierwotnymi planami.

Takie połączenie dwóch instytucji bankowych z pozostawieniem części jednej z nich poza transakcją nie miało jeszcze miejsca w Polsce ani w Europie. Kłopotem może być więc wycena części BPH. Andrzej Powierża, analityk BDM PKO BP, zauważa również możliwość powrotu do BPH klientów przymusowo przeniesionych do Pekao.

Podobne zagrożenie dostrzega także Marcin Materna, szef działu analiz DM Millennium. Jego zdaniem przepłacenie za część BPH oraz utrata klientów mogą mieć negatywny wpływ na EPS – zysk netto na 1 akcję.

A.Ł.

Na podstawie: „Parkiet” Jacek Iskra

„Pekao i Bank BPH na razie osobno”