Uprawy obserwowane z kosmosu

Satelity okrążają Ziemię na jednej orbicie piętnaście razy w ciągu dnia. W tym czasie są w stanie zarejestrować obszar 15 razy większy niż powierzchnia Polski. Ich wyposażenie to też kamery, które reagują m.in. na zmiany zawartości chlorofilu w roślinach. Zawartość ta jest wskaźnikiem witalności i stopnia dojrzałości roślin i przez to ważnym elementem przy rozpoznawaniu zasiewu, dla szacowania szkód i dla prognoz zbiorów. Dzięki nowoczesnej konstelacji oraz zastosowaniu wysokiej technologii kamer RapidEye jest w stanie przekazywać swoim klientom każdego dnia wysokiej jakości dane z każdego punktu Ziemi.

Niemiecki partner Grupy Concordia, Vereinigte Hagel Versicherung VvaG, współzałożyciel RapidEye AG oraz wiodący na rynku europejskim ekspert ubezpieczeń specjalnych produkcji roślinnej, już od ponad 10 lat jest przekonany o korzyściach płynących z wykorzystania nowatorskiego systemu w skali światowej. – W momencie, kiedy będziemy dysponować danymi z orbity, będziemy także w posiadaniu informacji jak przedstawiają i rozwijają się plantacje roślinne przed, w trakcie, i po zdarzeniach szkodowych. Jest to „przejście kwantowe” dla całego procesu likwidacji szkód – tłumaczy członek zarządu Vereinigte Hagel, dr Dietrich Heine.

Rolnictwo narażone jest obecnie na ciągłe niebezpieczeństwa, których powodem są występujące anomalia pogodowe. W zarządzaniu ryzykiem ubezpieczenie od katastrof naturalnych jest elementem podstawowym. – Im wcześniej i dokładniej uda się ustalić stopień szkody po gradzie, burzy czy ulewie, tym szybciej i konkretniej można określić wysokość odszkodowania – komentuje Andrzej Janc z Grupy Concordia.

Specjaliści z Grupy Concordia mają nadzieję, że w stosunkowo krótkim czasie innowacyjne rozwiązania, takie jak technologie satelitarne, będą nieodzowną częścią ich codziennej pracy. W najbliższej przyszłości program będzie eksperymentalnie wprowadzany w Niemczech przez Vereinigte Hagel Versicherung VvaG.