Urok kamienic

Stare kamienice kojarzą nam się z wysokimi mieszkaniami. Taki styl budowania preferowano kiedyś. Obecnie ze względów ekonomicznych standardowa wysokość to 2,5 m. Jednak popyt na przestronne mieszkania skłania deweloperów do szukania różnych rozwiązań w tej kwestii.

Wysokie mieszkania stwarzają wrażenie przestronnych i otwartych. Pomieszczenia o dużej powierzchni powinny takie być dla zachowania właściwych proporcji. Otwierając przestrzeń do góry podkreśla się także prestiżowy charakter wnętrza.


Domena kamienic

Jeżeli ktoś nie mieszkał nigdy w kamienicy nie jest w stanie wyobrazić sobie korzyści tak wysokich mieszkań. Najważniejsza z nich, to uczucie przestrzeni. Lokale w przedwojennych kamienicach mają około 3,5 do 3,8 m od podłogi do sufitu, taka była ówczesna architektura. Dzięki wysokim i strzelistym oknom są również dobrze oświetlone. Jednakże ciekawe i klimatyczne mieszkanie w przedwojennej kamienicy może okazać się wymagającą stałych remontów studnią bez dna. Stare drewniane schody na klatkach i specyficzny zapach, niektórych odstraszają już na wejściu. Męczące jest także utrzymywanie ciepła przy pomocy piecy węglowych, i ciągłe wnoszenie węgla, zwłaszcza na najwyższe piętra. Choć rozwój technologii pozwala na coraz nowocześniejsze rozwiązania w budownictwie, to w znacznej mierze sytuację regulują przepisy dotyczące ochrony zabytków. Z kamienicami jest podobnie jak z zabytkowymi samochodami – każdy ogląda się za nimi na ulicy, ale rzadko kto chciałby nimi jeździć na co dzień.

Pełen oddech

W nowym budownictwie wysokością powyżej 2,8 m charakteryzują się przede wszystkim apartamenty. Domeną luksusowych mieszkań jest też otwarta przestrzeń. Może już niedługo takie zalety będą charakteryzować nie tylko mieszkania z wyższej półki, lecz w miarę możliwości, deweloperzy będą wprowadzać je częściej do swojej standardowej oferty.

Źródło: ARW IMAGE Public Relations