Urok ogrodowej altanki

Romantyzm to najbardziej ulubiona epoka w literaturze polskiej i światowej. Właśnie w tej epoce w dziełach klasyków, pojawiały się często opisy tajemniczych ogrodów i urokliwych altan. Obecnie motywacją do budowy ogrodowej altanki dalej pozostają marzenia, ale również praktyczna i użytkowa funkcja tych niewielkich budowli.

Większość osób, wybierając działkę pod budowę domu, snuje plany związane z zagospodarowaniem i urządzeniem przydomowego ogródka. Mimo niewielkich rozmiarów współczesnych działek staramy się, aby ogród mógł zaspokajać wiele potrzeb wszystkich przyszłych domowników. Często w najbardziej eksponowanym miejscu ogrodu rozpoczynamy budowę altanki pełniącej funkcję tarasu widokowego na całe najbliższe otoczenie. Współczesna altanka może jednak pełnić wiele innych funkcji związanych z odpoczynkiem, rekreacją i zabawą. Dostosowanie jej architektury i wyglądu do stylu całego ogrodu, będzie dodatkową zachętą do częstego i pożytecznego spędzania czasu dla całej rodziny.

W ciągu ostatnich kilku lat niedzielne grillowanie stało się nieodłączną częścią rodzinnych i przyjacielskich spotkań w długie, wiosenne i letnie wieczory. Dlatego właśnie altany grillowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów i stanowią coraz częściej ozdobę przydomowego ogrodu. Na co warto zwrócić uwagę myśląc o budowie ogrodowej altany. Całość prac powinniśmy zaplanować przed rozpoczęciem budowy i urządzania ogrodu. Będziemy mogli wtedy wcześniej doprowadzić potrzebną instalację elektryczną, wytyczyć ścieżki oraz rozmieścić trawniki i w konsekwencji przygotować cały układ ogrodu.

Warto również zdecydować się na udekorowanie ażurowych ścian altanki szybko rosnącymi pnączami, które w ciągu kilku miesięcy wypełnią się kwiatami i stworzą poczucie zamkniętego, przewiewnego pomieszczenia.

Źródło: ARCHON+ Biuro Projektów