VIG w Polsce realizuje strategię rynkową i ustala strukturę

Zdjęcie autorstwa Mikael Blomkvist z Pexels

Zapoczątkowany pod koniec ubiegłego roku proces konsolidacji grupy VIG na polskim rynku z sześciu do trzech towarzystw ubezpieczeniowych idzie zgodnie z założeniami. Dynamiczny proces integracji dwóch podmiotów majątkowych (Compensa i Wiener) oraz trzech spółek życiowych (Aegon, Compensa Życie i Vienna Life) przebiega płynnie.

Od momentu ogłoszenia fuzji w zeszłym roku spółki ubezpieczeniowe w Grupie VIG Polska konsekwentnie dążą do realizacji  wyznaczonych celów. Proces konsolidacji przebiega zgodnie z planem, a jego efektem będzie powstanie dwóch silnych spółek, które znajdą się w gronie liderów rynkowych w swoich segmentach.

Zgodnie z założeniami w połowie roku powinno zakończyć się połączenie Compensy i Wienera, na które zielone światło dała 22 marca Komisja Nadzoru Finansowego.

– Łączymy dwie dynamicznie działające spółki – Compensę i Wienera, aby konkretnie rozwinąć biznes majątkowy Grupy VIG w Polsce oraz wypracować dodatkowe korzyści  dla klientów detalicznych, korporacyjnych oraz wszystkich pośredników. Dzięki uzupełniającym się ofertom nowa firma umocni swoją pozycję jako kluczowy gracz na rynku ubezpieczeń majątkowych, oferując jeszcze szerszą gamę produktów i usług – mówi Anna Włodarczyk-Moczkowska, prezes Compensy TU.

Z kolei formalna fuzja spółek życiowych spodziewana jest w IV kwartale pod warunkiem zgody nadzoru. W efekcie wzmocni się pozycja konkurencyjna biznesu życiowego Grupy na polskim rynku.

– Połączenie otworzy nowy rozdział dla Aegon, Compensy Życie oraz Vienna Life. Przyszła spółka wykorzysta silne strony dotychczasowych marek, by stać się wiodącym ubezpieczycielem na życie. Jako oddzielne podmioty mamy dobre produkty, dystrybucję, obsługę klientów i  rozwiązania cyfrowe, które niebawem zostaną połączone jedną marką. Będziemy się nadal rozwijać, by dostarczać naszym klientom jeszcze lepsze usługi i serwis, a także wspomagać wzrost naszych partnerów i dystrybutorów Grupy – zaznacza Tomasz Borowski, prezes Vienna Life.

Także InterRisk konsekwentnie rozwija swoje silne strony i wzmacnia pozycję VIG w Polsce.

– Rok 2023 był szczególnie dobry dla ubezpieczeń korporacyjnych i detalicznych pozakomunikacyjnych – rozbudowujemy wciąż nasz potencjał odnotowując historycznie najwyższy poziom składki przypisanej brutto i zgodny z założeniami wynik finansowy. Dziękujemy naszym klientom i partnerom za takie potwierdzenie wiarygodności firmy. Bardzo dobrze przebiega również współpraca z naszym strategicznym partnerem – Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. InterRisk to stabilna marka ze znakomitym zespołem – przed nami otwierają się nowe szanse i zrobimy wszystko, aby je dobrze wykorzystać – stwierdza Piotr Narloch, prezes InterRisk.

Wyniki finansowe potwierdzają rozwój

W ubiegłym roku Grupa VIG w Polsce zebrała 7,287 mld zł składek brutto. Jej wynik sprzedażowy był o 9,6% wyższy od odnotowanego rok wcześniej. Spółki majątkowe grupy wypracowały niemal 5,5 mld złotych składek brutto, co oznacza ponad 10% wzrost r/r. Natomiast towarzystwa ubezpieczeń na życie zebrały ponad 1,8 mld złotych składek brutto – o 7,5% więcej niż w roku poprzednim.

Źródło: Vienna Insurance Group