W 2011 luksusowe mieszkania bardziej pożądane

Rok 2010 w budownictwie mieszkaniowym był powrotem do koniunktury sprzed kryzysu – deweloperzy kontynuowali przerwane budowy i rozpoczynali nowe inwestycje.

W Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Łodzi od początku roku można było dostrzec wzmożony ruch. Do gry włączyły się także mniejsze miasta, takie jak Toruń, Cieszyn czy Lublin. Poza mieszkaniami dla klasy średniej, deweloperzy coraz częściej i chętniej decydowali się także na realizację projektów z segmentu premium – zarówno w ramach obiektów budowanych od podstaw, jak i poddawanych renowacji zabytkowych kamienicach w centrach miast. Jest to skutek wzrostu zamożności Polaków i powiększającej się grupy klientów, których stać na otaczanie  się dobrami luksusowymi, w tym prestiżowymi apartamentami.

Rynek mieszkań ekskluzywnych stanowi obecnie około 0,8% ogółu inwestycji mieszkaniowych. Może się wydawać, że w porównaniu z zachodnimi państwami – Wielka Brytania, Francja czy Niemcy nie jest to zbyt imponująca liczba, należy jednak pamiętać, że polski rynek nieruchomości luksusowych jest stosunkowo młody i ciągle znajduje się w fazie rozwoju. Na uwagę zasługuje fakt, że panujący od końca 2008 roku kryzys, nie ograniczył popytu na ekskluzywne lokale – nabywcy decydowali się na zakup apartamentu głównie ze względu na prestiż lokalizacji oraz w celach inwestycyjnych.

Nabywając luksusowe mieszkanie klient oczekuje przestronnych wnętrz, najlepszego standardu wykończenia oraz bogatego wachlarza usług dodatkowych (SPA czy concierge), a także doskonałej lokalizacji w centrum miasta. Ceny w takich inwestycjach kształtują się w zależności od miasta. Warszawa jest najdroższa – tutaj za 1 metr kwadratowy trzeba zapłacić od 12 do nawet 30 tys. zł. Natomiast w pozostałych miastach – Gdańsk, Wrocław i Poznań – ceny za 1 metr kwadratowy wynoszą od 11 do 25 tys. zł.

Co zatem przyniesie nam Nowy 2011 Rok? To, co niepokoi, to przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja ustawy o hipotekach i księgach wieczystych. Zmiany zakładają bowiem, że każdy ze sprzedawanych na rynku pierwotnym lokali GRE_apartamentmieszkalnych, będzie automatycznie obciążany w przypadającej mu części, kredytem zaciągniętym przez dewelopera na realizację inwestycji. Może to odbić się na spadku zdolności kredytowej klientów. Nowelizacja ma wejść w życie z dniem 20 lutego 2011 roku. Dodatkowo, od 1 stycznia 2011 czeka nas podwyżka VAT, która nie ominie również sektora mieszkaniowego. Wspomniane zmiany mogą wpłynąć na sprzedaż mieszkań z segmentu popularnego. Jeżeli natomiast chodzi o rynek luksusowych nieruchomości, to w 2011 roku możemy spodziewać się stabilizacji oraz wzrostu popytu na ekskluzywne apartamenty. Klienci decydujący się na zakup luksusowego mieszkania są bowiem w znacznej mierze niezależni finansowo. Dodatkowo traktują posiadanie ekskluzywnego mieszkania jako prestiż oraz doskonałą lokatę kapitału.

Źródło: Griffin Real Estate