ZBP: W 2019 r. na korzyść banków rozstrzygnięto 70 proc. sporów o kredyty walutowe

W 2019 r. na korzyść banków rozstrzygnięto prawomocnie 70 proc. sporów o kredyty walutowe. Taką informację podał dziś Związek Banków Polskich, powołując się na badanie przeprowadzone w bankach z największym portfelem kredytów walutowych.

fot. G.PAGOMENOS / Shutterstock

Z kolei w odniesieniu do nieprawomocnych wyroków, liczba spraw pozytywnie rozstrzygniętych dla banków w pierwszej instancji wynosiła ok. 60 proc. Wyniki przeprowadzonej ankiety potwierdzają utrzymującą się tendencję wzrostową prowadzonych nowych spraw sądowych, ale ogólny bilans spraw prawomocnie wygranych przemawia na korzyść banków.

„Z danych przekazanych przez 11 banków wedle stanu na koniec 2019 r. wynika, że łączna liczba toczących się spraw w polskich sądach dotycząca kredytów walutowych wyniosła 16 252 (w tym odnoszących się do kredytów indeksowanych – 13 390 oraz kredytów denominowanych 2 862). Liczba ta uwzględnia sprawy, które zostały z sądów przekazane do banków jako złożone pozwy lub w których bank złożył pozew” – czytamy w komunikacie ZBP.

Związek podaje, że w latach 2002 – 2012 udzielono łącznie 943,5 tys. sztuk kredytów w walutach, więc obecnie sprawy sądowe stanowią 1,71 proc. całkowitej liczby udzielonych kredytów walutowych. Biorąc natomiast pod uwagę jedynie czynne umowy kredytowe – stanowią 3,6 proc. umów.

ZBP przyznaje, że zauważalny jest wzrost zainteresowania klientów rozstrzyganiem sporów na drodze sądowej w porównaniu do lat poprzednich. Jednak tendencja korzystnych dla banków wyroków utrzymuje się wciąż na wyższym poziomie niż mogłoby to wynikać z niektórych doniesień medialnych

Ankieta przeprowadzona przez ZBP obejmuje ubiegły rok. Warto jednak pamiętać, że kluczowy dla frankowców wyrok TSUE ogłoszono już pod koniec 2019 r. Nasuwa się więc pytanie, jak będą wyglądały proporcje wygranych spraw w kolejnych miesiącach 2020 r.