W Krynicy o inwestowaniu w zasoby ludzkie

Zabezpieczenie Społeczne Motorem Rozwoju? Akcjonariat Pracowniczy, Programy emerytalne, ubezpieczenia zdrowotne… – taki był temat panelu dyskusyjnego zorganizowanego w dniu 7 września, podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy w ramach partnerskiego projektu Synergy przez Gras Savoye Polska, Mazars i Gide Loyrette Nouel.

Do udziału w panelu organizatorzy zaprosili przedstawicieli instytucji publicznych – Rafała Baniaka – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz Sławomira Majmana – Prezesa PAIiIZ oraz francuskich firm – Laurent Tirot Dyrektora Generalnego Bouygues Immobilier i Sebastiana Mikosza – Senior Advisora w Société Générale CIB w Polsce. Organizatorów reprezentowali: Alexander Konopka – Prezes zarządu Gras Savoye Polska, Michel Kiviatkowski – Partner Zarządzający Mazars oraz Dariusz Tokarczuk i Robert Jędrzejczyk – partnerzy Gide Loyrette Nouel.

Debatę rozpoczął mecenas Robert Jędrzejczyk prezentując poszczególne rozwiązania, jakie pracodawcy mogą oferować pracownikom i koncentrując się na rzadko wykorzystywanym przez polskich przedsiębiorców instrumencie motywacyjnym, jakim jest akcjonariat pracowniczy. Rozwiązanie to jest bardzo często stosowane we francuskich przedsiębiorstwach, czego przykład przytoczył Laurent Tirot. W Bouygues S.A. to właśnie pracownicy stanowią znaczną część akcjonariuszy – 20% i są drugim co do wielkości, po rodzinach założycielskich, akcjonariuszem spółki.


 

Dyskusja szybko skoncentrowała się na ubezpieczeniach, które zdecydowanie częściej, choć w stosunku do krajów zachodnioeuropejskich jeszcze na niewielką skalę, polscy pracodawcy oferują swoim pracownikom: „ Wdrożenie tego rodzaju rozwiązań to nie tylko kwestia dotycząca relacji pracodawca-pracownik. To ważne zagadnienie makroekonomiczne. Lokowanie środków w ubezpieczenia osobowe – emerytalne, życiowe, zdrowotne, jest wyznacznikiem rozwoju gospodarki. Im większy udział ubezpieczeń osobowych w całkowitym przychodzie z ubezpieczeń, tym lepiej rozwinięta gospodarka. Pytanie tylko, jak zachęcić pracodawców do stosowania takich instrumentów?” – mówił Alexander Konopka z Gras Savoye.

Na tak postawione pytanie starał się odpowiedzieć minister Rafał Baniak opowiadając o zachętach, jakie wdraża i planuje polski rząd. Jedną z nich jest możliwość wykorzystywania funduszy socjalnych do wdrażania programów zabezpieczenia społecznego w przedsiębiorstwach w Polsce.

Chęć rozwoju w tym zakresie studził nieco Prezes PAIiIZ – Sławomir Majman zwracając uwagę, że zbytni rozwój tego rodzaju świadczeń mógłby być hamulcem dla zagranicznych inwestorów i zniechęcać ich do rozwoju działalności w Polsce. Wielu uczestników panelu pamiętało jeszcze „rozbuchane” programy świadczeń socjalnych oferowane przez socjalistyczny system, które nierzadko w miejsce budzenia w pracownikach motywacji przyczyniały się raczej do budzenia roszczeniowych postaw. Sebastian Mikosz zwracał uwagę, że programy świadczeń pracowniczych mogą być efektywne tylko wtedy, kiedy będą funkcjonowały na zasadach kapitalizacji, a nie redystrybucji.

Swoje spojrzenie na programy zabezpieczenia społecznego przedstawił również od strony firmy audytorskiej Michel Kiviatkowski, Partner zarządzający Mazars, który podkreślił, że „Rozwiązania w zakresie pozapłacowych świadczeń pracowniczych nie mogą się ograniczać do takich, które przynoszą ograniczone terytorialnie korzyści podatkowe, lecz powinny stanowić realne rozwiązania zabezpieczające i motywacyjne dla pracowników. Tak realizowane programy świadczeń pracowniczych budują poczucie bezpieczeństwa, lojalność i zaangażowanie pracowników, co przekłada się na wzrost efektywności i dochodowości oraz zwiększa wartość przedsiębiorstwa”.

Z jednej strony francuscy przedsiębiorcy przedstawili szeroki zakres świadczeń pracowniczych oferowanych w ich kraju, z drugiej zaś sytuację na polskim rynku, gdzie świadczenia te są jeszcze słabo rozwinięte. W emerytalnych programach pracowniczych w Polsce uczestniczy zaledwie 800 tysięcy osób. „Czy jednak odpowiednie wynagrodzenie i udział w zyskach nie są najskuteczniejszym system motywacyjnym? Nasza firma stosuje takie proste rozwiązanie z dużym sukcesem od początku swojej działalności.„ – podsumował Dariusz Tokarczuk Partner Zarządzający w Gide Loyrette Nouel.
Zamykając dyskusję, moderator panelu – Roman Młodkowski, zapytał reprezentantów administracji publicznej jak w ich instytucjach rozwiązana jest kwestia zabezpieczenia społecznego. Reprezentanci Ministerstwa Gospodarki i PAIiIZ przyznali, że ten obszar w sektorze publicznym również powinien zostać lepiej rozwinięty.

Źródło: Mazars