Kwietniowe dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego potwierdziły ożywienie w nowych inwestycjach. Deweloperzy podwoili liczbę nowych projektów. Ponownie dały jednak o sobie znać problemy z podażą gotowych mieszkań.
W kwietniu rozpoczęto budowę 20,4 tys. nowych mieszkań. To najlepszy wynik od kwietnia 2008 r. Warto podkreślić, że w żadnym miesiącu ani 2007, ani 2006 roku (szczyt boomu mieszkaniowego), nie rozpoczęto budowy aż tak dużej liczby lokali. W stosunku rocznym liczna nowych inwestycji zwiększyła się w kwietniu o 32,8%. Wynik ten wpisuje się w dobry klimat ostatnich miesięcy. Od początku roku, mimo mroźnej zimy, liczba nowych budów rośnie w każdym miesiącu średnio o 14,2% rok do roku. Wyjątkową aktywnością wykazali się w kwietniu deweloperzy, którzy prawie podwoili liczbę nowych inwestycji w stosunku rocznym. Z obserwacji Home Broker wynika, że projekty rozpoczynają nie tylko duzi deweloperzy. Coraz więcej mniejszych firm, które zawiesiły działalność na czas kryzysu, wznawia inwestycje.
Duża zmienność w pozwoleniach
W kwietniu wyraźnie poprawiła się też sytuacja w zakresie pozwoleń na budowę. Nadzór wydał pozwolenia na budowę 16,2 tys. mieszkań, najwięcej od lipca 2009 roku. W stosunku rocznym daje to co prawda wzrost o 6,7%, jednak sytuacja wciąż nie jest klarowna. W tym roku średnio co miesiąc wydawanych jest o 11,9% mniej pozwoleń niż przed rokiem. Liczba 16,2 tys. mieszkań nie wygląda też imponująco wobec 20-24 tys. mieszkań, na budowę których wydawano miesięcznie pozwolenia w szczycie boomu mieszkaniowego. Dane dotyczące pozwoleń są prognostykiem przyszłym inwestycji, jednak wykazują się dosyć dużą zmiennością.
Kurczy się oferta gotowych mieszkań
Wyraźny spadek miał miejsce w przypadku mieszkań oddanych do użytku. W kwietniu było to zaledwie 9,8 tys., co daje spadek o 24% rok do roku. W tym przypadku trudno jednak mówić o pogorszeniu tendencji, raczej dwa poprzednie miesiące, gdy rosła liczba oddanych mieszkań, trzeba traktować w kategoriach wyjątkowych. Od początku roku co miesiąc oddawanych jest średnio o 10,5% mniej mieszkań niż przed rokiem. Widać też pewne przesunięcie w statystykach w stosunku do ubiegłego roku, gdy wyjątkowo słabe pod względem liczby oddanych mieszkań były luty i marzec, a w kwietniu wynik poprawił się. W tym roku w kwietniu deweloperzy oddali o ponad połowę mniej mieszkań niż przed rokiem.
Lepsze dopasowanie popytu i podaży
Pozytywnym zjawiskiem na rynku budownictwa mieszkaniowego jest natomiast coraz lepsze dopasowanie podaży i popytu. W marcu (ostatnie dostępne dane) średnia powierzchnia mieszkania oddawanego przez deweloperów była najniższa od 7 miesięcy. Z analizy Home Broker wynika, że dysproporcja między wielkością nowych mieszkań a średnim metrażem preferowanym przez kupujących spadła z do 11,3 m kw. z 19,3 m kw. jeszcze w styczniu. Przeciętne mieszkanie deweloperskie oddane do użytku w marcu miało powierzchnię 62,5 m kw.
Źródło: Home Broker