Sprzedaż obligacji detalicznych, przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych, utrzymała się w lipcu bieżącego roku na podobnym poziomie, co miesiąc wcześniej. Łączna sprzedaż czterech rodzajów papierów skarbowych oferowanych przez emitenta wyniosła 134,26 mln PLN. Choć wzrosło zainteresowanie obligacjami cztero i dziesięcioletnimi, to nadal najczęściej wybieranymi przez inwestorów papierami skarbowymi były obligacje dwuletnie.
Łączny wolumen sprzedaży obligacji detalicznych Skarbu Państwa w lipcu bieżącego roku wyniósł 1 342 965 sztuk i był o 3 proc. niższy niż miesiąc wcześniej. Tradycyjnie najczęściej kupowane były obligacje dwuletnie (z serii DOS0713) o stałym oprocentowaniu wynoszącym 4,5 proc. rocznie. Inwestorzy na zakup „dwulatek” przeznaczyli w ubiegłym miesiącu 65,73 mln PLN.
Na drugim miejscu, mierząc wielkość popytu, znalazły się obligacje dziesięcioletnie, których wartość sprzedaży wyniosła 36,2 mln PLN i była o 45 proc. wyższa niż w czerwcu br. O wzroście zainteresowania można mówić również w przypadku obligacji czteroletnich, na które inwestorzy przeznaczyli 31,31 mln PLN. W obu tych przypadkach inwestorzy wybierali obligacje chroniące oszczędności przed inflacją i zapewniające gwarantowany zysk ponad jej poziom. Na czwartym miejscu znalazły się obligacje trzyletnie, których wartość sprzedaży wyniosła 1,01 mln PLN. Lipiec był jednocześnie trzecim i ostatnim miesiącem dystrybucji „trzylatek” z serii TZ0514.
– Obligacje detaliczne stanowią doskonałe zabezpieczenie przed inflacją jak też oferują najwyższej jakości gwarancje zysku. Stanowić powinny ważną część każdego portfela inwestycyjnego – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Należy pamiętać, że to inwestowanie w obligacje dziesięcioletnie, daje największe profity z papierów dłużnych Skarbu Państwa – zapewnia Anna Suszyńska.
Szczegóły sprzedaży:
Obligacje dwuletnie (DOS0713)
W lipcu 2011 r. sprzedano 657 712 obligacji detalicznych z serii DOS0713 i choć było to o 24 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, to nadal dwuletnie detaliczne papiery skarbowe były najchętniej wybieranym rodzajem obligacji przez inwestorów indywidualnych. Niemal połowę z nich nabyto w pakietach liczących od 101 do 500 sztuk. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) inwestorzy kupili 11,7 proc. ogólnej liczby „dwulatek”. Największym zainteresowaniem cieszyły się one w województwach; mazowieckim (165 599 szt.) i śląskim (66 670 szt.). Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w lipcu 2011 r. wynosiło 4,5 proc.
Obligacje trzyletnie (TZ0514)
Lipiec 2011 r. był trzecim i ostatnim miesiącem sprzedaży majowej emisji „trzylatek” (emitowanych w cyklach trzymiesięcznych – w lutym, maju, sierpniu i listopadzie). W lipcu poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) kupiono 88 proc. tych papierów skarbowych. Tym samym obligacje trzyletnie są rekordzistkami jeśli chodzi o wykorzystanie elektronicznych kanałów dystrybucji do ich zakupu. Większość z nich (60 proc.) została kupiona w średnich pakietach liczących od 101 do 500 sztuk.
W lipcu 2011 r. oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 4,28 proc.
Obligacje czteroletnie (COI0715)
W lipcu 2011 roku nabyto 313 171 szt. obligacji czteroletnich i było to o 21,13 proc. więcej niż w czerwcu br. Największym zainteresowaniem cieszyły się one w województwach; mazowieckim (63 471 szt.) i śląskim (43 270 szt.). Trzecim w kolejności województwem, mierząc wolumen sprzedaży było dolnośląskie, gdzie nabyto 15 287 szt. tych papierów skarbowych. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 30 proc. „czterolatek” sprzedanych w lipcu. Blisko połowa z nich została nabyta w dużych pakietach, liczących powyżej 1000 szt.
Oprocentowanie roczne obligacji czteroletnich w lipcu 2011 r. wynosiło 5 proc.
Obligacje dziesięcioletnie (EDO0721)
W lipcu 2011 r. inwestorzy nabyli łącznie 362 028 szt. „dziesięciolatek”, z czego poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) kupionych zostało 24 proc. papierów skarbowych. Wyniki sprzedaży w poszczególnych województwach były bardzo zbliżone do tych jakie osiągnęły obligacje czteroletnie. „Dziesięciolatki” największym zainteresowaniem cieszyły się w województwach; mazowieckim (64 381 szt.) i śląskim (44 228 szt.). Blisko 57 proc. z nich została kupiona w dużych pakietach liczących ponad 1000 szt. Jednocześnie największą ilość zleceń wydano na transakcje małe, nie przekraczające 50 szt. Dziesięciolatki, jako jedyne obligacje skarbowe, mogą być kupowane w ramach Konta IKE Obligacje. Inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne oznacza, że zysk z inwestycji w obligacje skarbowe nie podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych przy spełnieniu warunków ustawowych.
Oprocentowanie roczne obligacji dziesięcioletnich w lipcu 2011 r. wynosiło 5,75 proc.
Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można było nabywać obligacje. Inwestorzy stale są zachęcani do wykorzystywania także innej od tradycyjnej formy zakupu, czyli składania zleceń przez e-kanały, czyli telefon, Internet w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl oraz konto Inteligo.
Źródło: Ministerstwo Finansów