W maju około 40% funduszy wypracowało zysk

Przez większą część maja w dalszym ciągu dominowała niechęć inwestorów do ryzykownych aktywów. Obawy czy niektóre kraje strefy euro poradzą sobie ze spłatą długów nadal nie opuściły inwestorów. Ponadto rosną trudności w ożywieniu gospodarczym w naszym regionie.

Ostatni odczyt wskaźnika PMI dla strefy euro zanurkował do 45 pkt., odnotowując niewidziane wcześniej minima. W efekcie na rynkach dominowali sprzedający, a większość indeksów giełdowych zakończyła miesiąc pod kreską. Mimo kiepskich warunków, z blisko 600 funduszy dodatni wynik wypracowało prawie 250.

Wśród najlepszych majowych inwestycji kolejny miesiąc z rzędu dominowały zagraniczne fundusze dłużne. M.in. dzięki dalszemu osłabieniu się złotówki zarówno wobec EUR, jak i USD, ponad 5% zarobiło aż 8 funduszy inwestujących na zagranicznych rynkach długu. Najlepszy wynik +10,51% należy do Pioneer Obligacji Dolarowych Plus FIO. Maj dał zarobić również na krajowym rynku długu, mimo podniesienia stóp procentowych przez RPP o +0,25 p.b. Indeks obligacji skarbowych w skali miesiąca jednak niewiele zyskał – tylko +0,15%, najmniej od 6 miesięcy.

W takich warunkach lepiej poradziły sobie fundusze polskich papierów dłużnych uniwersalne, które zarobiły średnio +0,10%. Przeciętny zysk funduszy dłużnych skarbowych wyniósł +0,05%. W sumie lepszy wynik od benchmarku (indeksu IROS) wypracowało 20 funduszy. Powyżej 0,5% zarobiły Skarbiec – Obligacyjny FIZ, Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych (Copernicus FIO), Agio-Kapitał (Agio SFIO) oraz Ipopema Obligacji (Ipopema SFIO). Szesnaście fundusze zakończyło miesiąc pod kreską. Najsłabszy okazał się Agio-Kapitał (USD) (Agio SFIO). Odnotował on wynik na poziomie  -9,5%.

Znacznie słabiej prezentują się wyniki funduszy akcyjnych. Kiepska koniunktura na rynkach trwa już od kilku miesięcy. Nawet wyjątkowo silny dotychczas rynek amerykański osuwa się kolejny miesiąc z rzędu. Z blisko 200 funduszy inwestujących w papiery udziałowe, tylko czternastu udało się przynieść inwestorom zysk. Zyskiwały niektóre fundusze akcji amerykańskich – jednostki wyceniane w PLN, ze względu na osłabienie się polskiego złotego. Inwestorom przyniosły również zysk niektóre fundusze akcji azjatyckich bez Japonii.

Pod wpływem wydarzeń na świecie znajdował się również krajowy rynek. Warszawskiej giełdzie dodatkowo zaszkodziły sygnały wskazujące na słabnięcie dynamiki rozwoju naszej gospodarki (słabe odczyty wskaźników PMI). Indeks szerokiego rynku nurkował trzeci miesiąc z rzędu, WIG stracił w maju -6,2%. Najwięcej stracił indeks WIG-Spożywczy (-16,5%). Może to być wynikiem wyhamowania sprzedaży żywności w wyniku pogorszenia się nastrojów polskich konsumentów. Chętnie kupowane były natomiast akcje spółek informatycznych. Indeks WIG-Informatyka zwyżkował jako jedyny o +0,8%.

Od kilku tygodniu gorzej zachowują się indeksy mniejszych i średnich spółek. W maju mWIG40 stracił
-7,1%, a sWIG80 -6,4%. Licząc od początku roku wciąż jednak wypadają lepiej na tle pozostałych. Średni wynik w grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych wyniósł w maju -6,7% (+0,5% od początku roku), a w grupie funduszy akcji małych i średnich spółek -6,2% (+5,0% od końca grudnia). Tylko 3 fundusze wypracowały zyski: Quercus short i Alior Short Equity, które z założenia zarabiają na spadkach (+7,6% i 6,7%) oraz DB Fund Dynamiczny (jako jedyny w grupie akcji polskich uniwersalnych), który istnieje niewiele ponad miesiąc na rynku (+0,4%).Fundusze akcji polskich uniwersalnych poza wspomnianym wcześniej jednym wyjątkiem traciły. Najgorszy wynik odnotował ING Selektywny (-12%). Natomiast wśród funduszy akcji małych i średnich spółek wszystkie  zanotowały stratę. Najlepszy, że stratą na poziomie -3,5%, okazał się PKO Akcji Małych i Średnich Spółek Plus (Parasolowy FIO). Natomiast na ostatnim miejscu w swojej grupie znalazł się Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek (Allianz FIO) (-9,6%)

Najlepsze wyniki spośród wszystkich funduszy pokazało 6 funduszy z Superfund TFI (najlepszy +21,4%). Kolejny miesiąc z rzędu jedną z najlepszych inwestycji okazał się uruchomiony zaledwie kilka tygodni temu Opera Eurogeddon, fundusz utworzony przez prof. Krzysztofa Rybińskiego, mający zarobić na rozpadzie strefy euro. Jednostka tego funduszu zyskała na wartości aż +13,3%. Miesiąc wcześniej fundusz zyskał +8,3%.

Najgorzej, podobnie jak w kwietniu, radzi sobie  Investor FIZ. Po sporych stratach poniesionych w marcu i kwietniu, w maju certyfikat tego funduszu stracił na wartości -24,9%. Strata od początku roku sięgnęła już -38,3%.

Źródło: Analizy Online