W nowym roku pogarszają się nastroje przedsiębiorców

W ciągu ostatnich trzech miesięcy znacząco zmalało bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – wynika z 13 edycji cyklicznego Raportu BIG, przygotowywanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. Wskaźnik BIG spadł do poziomu 6,98 pkt. i jest o 6,39 pkt. niższy niż podczas pomiaru z października ubiegłego roku. Początek 2011 roku rozpoczyna się od najniższego poziomu wskaźnika BIG od lipca 2009. 

Od ponad trzech lat BIG InfoMonitor regularnie monitoruje zatory płatnicze oraz zaległe i stracone zobowiązania. W wyniku tych działań powstaje Raport BIG, który mierzy poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, opinie przedsiębiorców w tym zakresie oraz kierunek ich zmian.

W najnowszej edycji Raportu BIG, doszło do ponownego (drugiego z kolei) spadku wartości wskaźnika bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej. Przy obecnym pomiarze, w największym stopniu za pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców odpowiadają przedsiębiorcy indywidualni. W tej grupie odnotowano spadek wskaźnika BIG, z poziomu 22,83 pkt. do 4,64 pkt. Na przeciwnym biegunie znaleźli się przedstawiciele sektora finansowego – w tej grupie odnotowaliśmy znaczącą poprawę nastrojów – wartość wskaźnika bezpieczeństwa wzrosła z 2,73 pkt. do 11,64 pkt. O tak znaczącym spadku całego wskaźnika BIG zadecydowała również grupa dostawców usług masowych. W tej grupie odnotowano spadek bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej z poziomu 16,46 pkt. do poziomu 5,89 pkt.

Na początku 2011 roku obserwujemy kontynuację trendu spadkowego obrazującego pogorszenie nastrojów wśród polskich przedsiębiorców. Z najnowszych danych wynika, że drastyczny wzrost nieterminowych płatności na koniec 2010 roku stał się najważniejszą przyczyną pogorszenia nastrojów wśród przedsiębiorców” mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor. – „Należy podkreślić, że początek 2011 roku, rozpoczynamy ze znacznie niższym poczuciem bezpieczeństwa wśród przedsiębiorców, w stosunku do wyniku ze stycznia 2010. Jest to niepokojący prognostyk na nadchodzący rok.”


W sytuacji tak istotnych negatywnych zmian w nastrojach przedsiębiorców, należy odnotować dość pozytywne oceny całego 2010 roku. Przedsiębiorcy częściej korzystnie (28%) niż negatywnie (25%) oceniają ubiegły rok, a największa ich część uważa go za porównywalny (44%) z 2009 rokiem. Jeszcze bardziej optymistycznie brzmią przewidywania na 2011 rok. 43% przedstawicieli polskich przedsiębiorców uważa, że ich firma w 2011 roku poprawi swoją sytuację. Oznacza to, że przedsiębiorcy maja znacznie bardziej optymistyczne przewidywania na nowy rok, w stosunku do ocen roku ubiegłego.

Warto zauważyć, że przedstawiciele sektora usług finansowych, wśród których obecnie nastroje są najlepsze, mają najbardziej ambitne plany na rok 2011, a przedsiębiorcy indywidualni są w największym stopniu pesymistami – 3% deklaruje, że planuje zniknięcie z rynku” – mówi Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor

Większość polskich przedsiębiorców (59%) uważa, że w 2011 roku sprzedaż ich produktów bądź usług zwiększy się. Przeciwnego zdania jest jedynie 9% badanych, a niemal jedna czwarta (24%) jest przekonana o pozostaniu na podobnym poziomie, jak w roku 2010. Takie przewidywania idą w parze z planami 36% przedsiębiorców zamierzającymi zwiększyć płace w swoich firmach w 2011 roku. Niepokoić może jedynie fakt, że tylko 23% firm planuje w nadchodzącym roku podnieść poziom obecnego zatrudnienia.

Polscy przedsiębiorcy zapytani o preferowane terminy płatności najczęściej wskazywali okres dwóch tygodni (37%). Znaczące różnice nastąpiły w poszczególnych sektorach firm. Krótkie terminy płatności – 7 i 14 dni – najczęściej stosowane są przez dostawców usług masowych (58%), a całkowitym odwróceniem tych wyników są wskazania przedsiębiorców indywidualnych (58%), którzy stosują długie terminy płatności – 30 dni i więcej.

Pełna wersja raportu dostępna na www.RaportBIG.pl

Źródło: InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej