Warszawa – drogie dzielnice babć i dziadków

Końcówka stycznia to radosny okres dla wszystkich babć i dziadków. W dniu 21 stycznia obchodzony jest bowiem Dzień Babci. W kolejnym dniu swoje święto obchodzą natomiast dziadkowie. Z okazji tych świąt Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował ciekawą infografikę.

Jak wynika z zamieszczonych tam informacji liczba osób w wieku poprodukcyjnym w I półroczu 2014 r. sięgała w Warszawie 391 276. Oznacza to wzrost o 2,5% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Ludność w wieku poprodukcyjnym stanowi już 22,6% wszystkich mieszkańców Warszawy. Rozkład w poszczególnych dzielnicach jest jednak dosyć mocno zróżnicowany, co możemy zobaczyć na poniższej infografice. Po prawej stronie Wisły najliczniejszy udział starszych mieszkańców charakteryzuje Targówek. Pozostałe dzielnice z najwyższym odsetkiem ludności w wieku poprodukcyjnym znajdują się już po lewej stronie Wisły. Wśród nich znajdziemy wszystkie centralne i około centralne dzielnice (Śródmieście, Mokotów, Żoliborz, Ochota, Wola) oraz Bielany. Na drugiemu biegunie znajduje się Białołęka. W tej dzielnicy udział starszych mieszkańców jest zdecydowanie najniższy.

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie

Postanowiliśmy sprawdzić, czy struktura wiekowa osób zamieszkujących dzielnicę przekłada się w prosty sposób na różnice w cenach mieszkań. Dlatego do dzielnic o podobnym odsetku ludności w wieku poprodukcyjnym przyporządkowaliśmy średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym.

Udział ludności w wieku poprodukcyjnym a ceny mieszkań na rynku wtórnym, Warszawa, ceny ofertowe na podstawie serwisu otoDom.pl, luty 2015 r.

Ludność w wieku poprodukcyjnym w % ogółu danej dzielnicy Dzielnica Średnia cena za mkw. (zł)
24,0-28,3 Targówek 6 536
Bielany 7 652
Żoliborz 9 589
Wola 8 560
Śródmieście 11 371
Ochota 8 763
Mokotów 9 433
19,0 – 23,9 Praga Północ 7 356
Praga Południe 7 800
Wawer 6 754
Bemowo 7 539
Włochy 7 277
Ursynów 8 238
14,0-18,9 Rembertów 6 379
Wesoła 6 051
Ursus 6 930
Wilanów 8 738
9,0-13,9 Białołęka 6 334

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl oraz danych Urzędu Statystycznego w Warszawie

Komentując powyższe zestawienie Agata Polińska z serwisu otoDom.pl stwierdziła: „na pierwszy rzut oka widać, iż dzielnice „starsze” pod względem demograficznym generalnie należą do najdroższych dzielnic. Wśród najtańszych dzielnic przeważają z kolei te, w których odsetek osób w wieku poprodukcyjnym należy do najniższych. Nie sposób jednak odnieść wrażenia, iż oprócz lokalizacji i zaszłości historycznych (wpływających na charakter dzielnicy), w dużym stopniu sytuacja taka jest spowodowana ograniczonymi możliwościami młodych osób, a przede wszystkim rodzin z dziećmi, które potrzebując większej powierzchni przy ustalonym budżecie częściej decydują się na peryferyjną dzielnicę”.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń