Warszawa się zmienia – rola deweloperów w rozwoju miasta

Powołując się na dane GUS, w 2014 roku w Warszawie oddano do użytku prawie 15 tysięcy mieszkań. Rozglądając się dookoła, śmiało można przyznać, że współczesne osiedla znacznie różnią się od szarych blokowisk, jakie jeszcze niedawno górowały w miejskim krajobrazie. Wszystko to za sprawą rosnącej świadomości dbania o infrastrukturę metropolii i procesów miastotwórczych, jakie realizowane są wspólnie przez architektów, deweloperów i władze miasta.

Jak podaje Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m. st. Warszawy na portalu zmieniamywarszawe.pl: „W ciągu ostatnich 7 lat udało się ukończyć ponad 1000 inwestycji, które służą mieszkańcom każdego dnia”. Zaliczyć do nich można rewitalizację ulic, usprawnienie komunikacji miejskiej, a także poprawę infrastruktury miejsc pożytku publicznego. Motorem napędowym do zmian w miejskim krajobrazie są zarówno coraz większe możliwości technologiczne, które czynią miasto bardziej „smart”, a także zmiany światopoglądowe zachodzące we współczesnym pokoleniu. Młodym mieszkańcom Warszawy coraz bardziej zależy na funkcjonalnych i zróżnicowanych architektonicznie kompleksach budynków mieszkalnych. Ważny jest dla nich także dostęp do lokali usługowych oraz sprawna komunikacja z centrum i ośrodkami biznesu. W myśl tych potrzeb, deweloperzy wypełniają Warszawę coraz bardziej zaawansowanymi osiedlami. Powstają miejsca, które nie służą tylko do mieszkania, ale spełniają szereg innych funkcjonalności. Współczesne kompleksy mieszkalne projektowane są z myślą o ekologii i harmonijnym życiu mieszkańców – zapewniają im dostęp do aktywnego odpoczynku, bliskość lokali usługowych oraz wysoką estetykę wykończeniową.

Nowopowstałe, zaprojektowane z dużą precyzją, prestiżowe osiedla zmieniają charakter warszawskich dzielnic. Przykładem takiej inwestycji jest Lake Park Apartments, powstające na warszawskim Służewcu. Jest to nie tylko dobrze zaprojektowane osiedle z budynkami mieszkalnymi, ale prawdziwy proces miastotwórczy i jedna z ciekawszych inwestycji w okolicy. Na jej terenie powstaną niespotykane dotychczas strefy rekreacyjne, jezioro, ścieżki spacerowe. A wszystko to skąpane w połaciach zieleni. Dla bezpieczeństwa mieszkańców, obok całodobowego monitoringu zostanie wprowadzony podziemny ruch kołowy. Na terenie osiedla powstaną także liczne lokale usługowe i prywatne przedszkole. W samym sercu Służewca powstaje więc nowa, unikatowa część Warszawy reprezentująca całkowicie odmienny standard od tego, co znajdowało się w ofercie rynku nieruchomości dotychczas.

Duże zainteresowanie nowym budownictwem świadczy o tym, że Warszawiacy rozumieją potrzebę wprowadzania zmian w miejskim krajobrazie. Rewitalizowane są parki, powstają miejskie siłownie, poprawiane są ciągi komunikacyjne. Ważnym elementem tej tkanki miejskiej są także osiedla, dlatego też tak istotna jest współpraca deweloperów z władzami miasta. Wszystko po to, by w Warszawie żyło się lepiej.