Warto inwestować dziś w fundusze obligacji

Analitycy zapowiadają, że w najbliższych dniach dobrą inwestycją powinny okazać się również fundusze obligacji, których jednostki można nabywać praktycznie we wszystkich towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Zdaniem ekspertów funduszom obligacji krajowych będą sprzyjać spodziewane obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

„– Zakładając, że stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone w sumie o 1–1,5 pkt proc., można spodziewać się, że w ciągu najbliższego roku fundusze obligacji dadzą stopę zwrotu przekraczającą nawet 10 procent – mówi Andrzej Czarnecki, zarządzający z Union Investment TFI. Zyski netto mogą być nawet większe niż z lokat w większości banków. Podobnego zdania jest Ignacy Suchodolski, doradca inwestycyjny z domu maklerskiego ECM. Podkreśla jednocześnie, że na fundusze obligacji nie powinny decydować się osoby, którym zależy tylko na bezpieczeństwie oszczędności. Tym pozostają do wyboru obligacje skarbowe, ewentualnie bankowe lokaty.” – czytamy w dzienniku „Polska”.

Jednak spodziewane obniżki stóp procentowych mogą także oznaczać, że lokaty staną się mniej opłacalne, bo ich oprocentowanie po kilku miesiącach dynamicznego wzrostu zacznie w końcu spadać. Z pewnością bowiem bankom nie uda się przez dłuższy czas utrzymać oprocentowania lokat na obecnym poziomie 8–9 proc. przy znacznie niższych stopach procentowych ustalanych przez RPP.

Największe zyski w ostatnich miesiącach dały fundusze oparte o rynki zagraniczne, głównie amerykański (np. Millennium Dolarowa Lokata dała 35 proc., a Pioneer Obligacji Dolarowych 27 proc. zysku). Rosły one mimo że większość funduszy ponosiła bardzo duże straty, co jest niewątpliwie zasługą umacniającego się dolara.

„Zdaniem Andrzeja Czarneckiego fundusze oparte na zagranicznych instrumentach finansowych powinny przynosić zyski jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy. Obligacje zagraniczne są bowiem wyżej oprocentowane niż nasze polskie papiery. Warto jednak wiedzieć, że im mniej stabilna jest sytuacja gospodarcza danego kraju, tym oprocentowanie obligacji skarbowych jest wyższe. Inwestor ponosi ryzyko, że w razie załamania gospodarczego może mieć problem ze zbyciem obligacji.” – czytamy w dzienniku „Polska”.

Umocnienie naszej waluty jest w tej chwili mało prawdopodobne. Co więcej, ewentualne obniżki stóp procentowych mogłyby przyczynić się do jej osłabienia.

Z oferty obligacji powinni skorzystać wszyscy ci, którym zależy optymalizacji bezpieczeństwa oszczędności i potencjalnego zysku. Papiery można kupować we wszystkich oddziałach banku PKO BP. Największa popularnością cieszą się obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu w cenie 100 zł za jedną. Obecnie można dostać również obligacje z oprocentowaniem wynoszącym 6,25 proc. w skali roku.

Nie jest to wysokie oprocentowanie, ale pozwala zabezpieczyć oszczędności przed inflacją, która zmniejsza realną wartość pieniądza.

Co wszyscy, którzy chcieliby zainwestować swoje oszczędności na dłużej niż dwa lata, powinni zdecydować się na obligacje trzy-, cztero- lub nawet 10-letnie. Są one jednak oprocentowane w sposób zmienny. Zyski są kapitalizowane w określonych odstępach czasu, a wypłacane dopiero na koniec okresu inwestycji. Mogą one stanowić doskonały sposób na na regularne odkładanie pieniędzy.

Więcej na ten temat w artykule Łukasza Pałki w dzisiejszym wydaniu dziennika „Polska”.

kw