Warto samodzielnie wybrać OFE

Obowiązek wyboru OFE mają wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., które podjęły pierwszą pracę lub rozpoczęły działalność zobowiązującą je do odprowadzania do ZUS składek na ubezpieczenia emerytalne.

„Każdy, kto urodził się po 1968 roku, ma obowiązek przystąpienia do OFE. Ci, którzy funduszu nie wybiorą samodzielnie, zdani są na losowanie. Dla samych zainteresowanych losowanie może być jednak niekorzystne. Pozbawia ich ono bowiem możliwości wyboru podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie ich kapitałem na przyszłą emeryturę. W przyszłości, różnice pomiędzy najlepiej i najgorzej zarabiającymi OFE będą miały duży wpływ na wysokość świadczenia.” – powiedziała Ewa Radkowska, członek zarządu ING PTE S.A.

W losowaniu biorą udział jedynie te OFE, które posiadają nie większy niż 10% udział w rynku OFE pod względem wysokości zarządzanych aktywów i osiągnęły stopę zwrotu wyższą niż średnia ważona w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że z losowania są wykluczone największe fundusze, często osiągające najlepsze wyniki finansowe i którym od początku istnienia funduszy emerytalnych udało się zarobić najwięcej pieniędzy na kontach swoich członków.

„W tym przypadku wszystko zależy od nas samych. Albo świadomie wybierzemy fundusz stale plasujący się w czołówce pod względem wyników inwestycyjnych i posiadający ogromne doświadczenie w branży finansowej lub trafimy do jednego z biorących udział w losowaniu, co może mieć znaczący wpływ na wysokość naszej przyszłej emerytury” – dodała Ewa Radkowska.

Do funduszu emerytalnego można zapisać się wysyłając SMS, przez Internet lub osobiście u przedstawiciela ubezpieczeniowo-finansowego. Każdy z funduszy ma nr infolinii, pod którym można uzyskać dodatkowe informacje.

Losowanie do OFE nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.