Warto ubezpieczyć swoje mieszkanie

Intensywny rozwój rynku mieszkaniowego w ostatnich latach zaowocował naturalnym w tej sytuacji wzrostem zainteresowania polisami mieszkaniowymi. Nie bez wpływu banków, które kredytując, wymagają m.in. podstawowego ubezpieczenia murów. Pomimo dużej dynamiki szacuje się, że tylko połowa mieszkań w Polsce ma dziś ochronę ubezpieczeniową.

Koszt przeciętnego ubezpieczenia mieszkania, włączając również jego wyposażenie, to wydatek kilkuset złotych rocznie. Relatywnie niska cena wciąż jednak wystarczająco nie przekonuje Polaków, aby taką pozycję uwzględnić w domowym budżecie. Czy uważamy, że nie warto inwestować w ochronę „domowego ogniska”? Coraz częściej Polacy przekonują się jednak, że taka oszczędność może nie popłacać. Przykładem są tu choćby skutki anomalii pogodowych, które ostatnio wystąpiły w naszym kraju. Powodzie, huragany, nawałnice czy burze o ogromnym natężeniu coraz częściej wpisują się w naszą mapę pogodową.

Wśród klientów, którzy korzystają z ochrony ubezpieczeniowej swoich mieszkań, można wyróżnić dwie grupy: tych, którzy wykupują wersję podstawową – chroni mienie od podstawowych ryzyk, tj. zdarzeń losowych, a w przypadku ruchomości domowych – również kradzieży i tych, którzy poszukują bardziej zaawansowanych produktów. W ofercie WARTY dostępna jest formuła all risks.

W tradycyjnym ujęciu ochroną są objęte ściśle określone zdarzenia, natomiast formuła all risks nie definiuje ich, a obejmuje wszystko, co nie jest literalnie wyłączone w OWU. Zakres takiej polisy obejmuje np. szkody spowodowane przez wiatr, bez względu na jego siłę, każdy rodzaj przepięcia, nie tylko spowodowanego uderzeniem pioruna, ale także np. z winy elektrowni, czy zetknięcia się przewodów, szkód spowodowanych przez zwierzęta, napór śniegu itd. Ubezpieczeniem Warta Dom Komfort można także objąć mienie poza murami domu – basen w ogrodzie, altanę, siłowniki bram, wideodomofon itp.

Ale polisa może sięgać jeszcze dalej i chronić nasze rzeczy nawet na terenświataie całego . Możemy np. ubezpieczyć od rabunku przedmioty, które nosimy przy sobie – torebkę, czy też teczkę z ich zawartością – telefonem komórkowym, kartami kredytowymi, kosmetykami itp. Możemy też ubezpieczyć bagaż podróżny a w nim np. laptopa, kamerę, aparat cyfrowy.

Aby klient mógł czuć się w pełni bezpiecznie, do każdej polisy dodawany jest nieodpłatnie bardzo szeroki pakiet usług assistance, który zapewnia sprawną organizację pomocy w sytuacjach awaryjnych, związanych z życiem codziennym, Może liczyć na takie usługi jak naprawa sprzętu RTV/AGD, wizyta hydraulika, elektryka czy ślusarza, pomoc medyczną w przypadku nagłego zachorowania czy też osobistego opiekuna, który zorganizuje np. dostawę kwiatów.

Taka polisa to wersja luksusowa, dzięki której w sytuacji szkody w zasadzie każdy problem mamy „z głowy”. Za pełną ochronę zapłacimy kilkaset zł rocznie.

Tańszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie podstawowe, obejmujące m.in. pożar, huragan, powódź, napór śniegu, przepięcia, zalanie, stłuczenie szyb oraz podstawowe ryzyka kradzieżowe. Nie zawsze jednak potrzebujemy pełnej ochrony. Ważne jest, aby przy zawieraniu umowy ubezpieczenia upewnić się, że wykupując polisę zapewniamy ochronę tej części majątku, na której nam zależy, a zakres ochrony i suma ubezpieczenia są zgodne z naszymi oczekiwaniami i ryzykiem, na jakie jesteśmy narażeni.

Najważniejsze jest odpowiednie dobranie sum ubezpieczenia. Jeśli suma ubezpieczenia jest za niska, może się okazać, że nie wystarcza na pokrycie wszystkich szkód. Jeśli określimy ją zbyt wysoko, to i tak otrzymamy odszkodowanie wynikające z rzeczywiście poniesionej straty, a niestety zapłacimy składkę za określoną sumę ubezpieczenia.

W kwestii zakresu najważniejsze jest zadbanie o największe ryzyka. Jeśli mieszkamy w miejscu zagrożonym np. powodzią warto upewnić się, że takie ryzyko jest w zakresie naszego ubezpieczenia. Jeśli mieszkamy na wysokim piętrze budynku musimy zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia OC, które chroni nas przed roszczeniami np. sąsiadów o naprawienie szkody wynikającej ze spowodowanego przez nas zalania.

Warto również przypomnieć sobie jakie zdarzenia najczęściej występują w naszej okolicy lub na naszym osiedlu np. kradzieże, wandalizm, zalania, huragany, powodzie i zwrócić na nie uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia swojego domu.

Źródło: Warta