Wartość hipotetycznego konta w OFE – marzec 2008

Ranking OFE Analiz Online według kryterium hipotetycznej wartości konta emerytalnego, to druga obok comiesięcznego zestawienia bazującego na relacji zysku do ryzyka propozycja, mająca pomóc w podjęciu decyzji o wyborze funduszu emerytalnego bądź jego zmianie.

Aby przeprowadzić symulację przyjęto, że w okresie od końca sierpnia 1999 roku (moment, w którym działały już wszystkie OFE obecne dziś na rynku) do marca br., na koniec miesiąca, na konto w każdym funduszu wpływało 100 PLN miesięcznie. W sumie w badanym okresie czasu na rachunek w każdym z OFE wpłynęły 104 składki, czyli 10 400 PLN. Uwzględnione zostały przy tym pobierane przez fundusze opłaty od składki, bo to od ich wysokości zależy ile pieniędzy będzie rzeczywiście pracowało na nasze przyszłe świadczenie. Potrącając miesięczne opłaty zmniejszające składkę uwzględniono ich zmiany wynikające ze stażu członkowskiego naszych hipotetycznych uczestników. Pozostała kwota została przeliczona na jednostki rozrachunkowe wg ich wartości na ostatni dzień każdego miesiąca. Mnożąc liczbę jednostek, jaką uczestnik zgromadził w całym okresie inwestycji, przez wycenę jednostki rozrachunkowej na ostatni dzień marca 2008 roku otrzymujemy ostatecznie wartość hipotetycznego konta w poszczególnych OFE.

Zgodnie z szacunkami, wirtualny uczestnik wpłacający od sierpnia 1999 roku kwotę 100 PLN miesięcznie w marcu 2008 roku, zgromadziłby na emeryturę w najlepszym funduszu 15,7 tys. PLN, w najgorszym zaś 14,5 tys. PLN. Różnica wynosi niemal 8,5% co oznacza, że o tyle różniłaby się również przyszła emerytura przy założeniu niezmienionych pozostałych warunków. Przeciętnie każdy uczestnik OFE zgromadził 15,2 tys. PLN, czyli o 500 PLN mniej niż przed trzema miesiącami.

Obserwowane w pierwszym kwartale uszczuplenie wartości kont emerytalnych, wynika z faktu, iż w przeciągu ostatnich trzech miesięcy OFE zmagały się z ciężką sytuacją na warszawskiej giełdzie. Indeksy WIG oraz WIG20 straciły w tym czasie po -13,7%. Duże wahania na parkiecie sprawiły, że nie najlepiej szło wszystkim funduszom działającym na rynku, choć jedne radziły sobie lepiej inne gorzej. Taka sytuacja nie pozostała również bez wpływu na zestawienie funduszy z hipotetyczną wartością konta emerytalnego. Jeszcze w grudniowym zestawieniu OFE Polsat zajmował 4 miejsce – trzy miesiące wystarczyły by fundusz przesunął się o pozycję wyżej i zamienił się miejscami z OFE PZU „Złota Jesień”.

Porównując zysk uczestników OFE wypracowany na koniec grudnia ubiegłego roku okazuje się, że w przeciągu miesiąca najwięcej, -853 PLN, stracili uczestnicy Commercial Union OFE. Najlepiej przed spadkami obronili się członkowie OFE Pocztylion – ich zysk zmniejszył się o 555 PLN.

Pierwsze miejsce pod względem wypracowanego hipotetycznego zysku zajął fundusz OFE ING. Jego najstarszy uczestnik z zainwestowanej w całym okresie kwoty 10,4 tys. PLN otrzymał zysk w kwocie 5,3 tys. PLN, podczas gdy średnia dla wszystkich funduszy wyniosła 4,8 tys. PLN. Dobrze poradziły sobie również Pekao OFE oraz OFE Polsat, które jako jedyne wypracowały zysk powyżej 5,1 tys. PLN.

Najsłabiej w rankingu wypadły fundusze Aegon oraz Bankowy. Nie dość, że jako jedyne wypracowały poniżej 4,2 tys. PLN zysku, to dodatkowo uzyskały najsłabsze stopy zwrotu w okresie od 31 sierpnia 1999 do 31 marca 2008.

PLIK PDF