WBC jako pośrednik?

Jak donosi „Parkiet”, Getin Holding w poniedziałek otrzymał ostatnie zezwolenie konieczne do przejęcia Wschodniego Banku Cukrownictwa. W najbliższych dniach giełdowa spółka przekaże dotychczasowym właścicielom przedsiębiorstwa (12 największych banków) 210 mln zł. WBC to trzeci bank, który w ciągu dwóch lat udało się kupić firmie kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego.

Według „Parkietu” nie dojdzie do połączenia WBC z Getin Bankiem (powstałym z GBG i Banku Przemysłowego). Prawdopodobnie usługi przejętej firmy będą skierowane do bardziej zamożnych klientów, co odróżniać ją będzie od Getin Banku. Byłaby jeszcze jedna zasadnicza różnica.

– Przypuszczam, że WBC może być otwartą platformą oferującą w dużym stopniu produkty innych banków i instytucji, np. kredyty, jednostki funduszy – uważa Andrzej Powierza, analityk BDM PKO. Byłoby to rozwinięcie działalności prowadzonej przez Open Finance, który należy również do Getin Holdingu. Przy takim profilu działalności WBC nie stanowiłby konkurencji dla Getin Banku. Nie wymagałby też wysokich kapitałów, a tych obecnie sporo potrzeba na szybko rosnącą akcję kredytową Getin Banku. Zdaniem analityka, byłoby to rozwiązanie nowatorskie, ale już przez polskie banki częściowo wykorzystywane. mBank sprzedaje jednostki większości funduszy inwestycyjnych obecnych na polskim rynku, Handlowy czy Eurobank oferują kredyty hipoteczne innych banków. Pozostawienie dwóch banków w ramach holdingu może natomiast ułatwić sprzedaż jednego z nich w sytuacji, gdy nadarzy wyjątkowa się okazja – czytamy w „Parkiecie”.