WGI – Belka uspokaja rynki

Zawirowanie polityczne podniosło temperaturę tylko na chwilę, ale inwestorzy zagraniczni mocno zaangażowani w polskie papiery, mogą ostrożnie przyglądać się sytuacji w naszym kraju. Większa wyprzedaż akcji czy obligacji z pewnością bardziej niż ostatnio znajdzie odzwierciedlenie w kursie PLN.

Wybory w czerwcu będą oznaczały przyspieszenie kampanii i większą liczbę napięć politycznych. Atak na szczyty złotego może zostać odroczony. Ale tylko teoretycznie, ponieważ reakcja rynku i umocnienie naszej waluty sygnalizuje, że inwestorzy grający na zwyżkę złotego łatwo się nie poddadzą. Jednak spięcie polityczne z tego tygodnia i spadek kursu złotego oraz kursów akcji na GPW spowodował oblanie zimnym potem niejednego zarządzającego portfelem akcji, więc ostrożność zagranicy z pewnością wzrośnie. Byki przypomniały sobie, że mimo trendu wzrostowego PLN i na giełdzie, korekty mogą być bardzo silne.

Krótkoterminowa prognoza

Poprzedni dołek na EUR/PLN na wysokości 3,87 jest najważniejszym wsparciem. W przypadku USD/PLN, rynkowi nie udało się spaść poniżej dna z końca stycznia. Wczorajsza korekta zatrzymała się dokładnie na 2,97 – w tym miejscu tworzy się bardzo silne wsparcie dla dolara.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

EUR/USD

Nieudane odreagowanie

Euro podjęło próbę odreagowania spadków trwających od początku tygodnia. Dane makroekonomiczne opublikowane w czwartek zupełnie nie zaskoczyły rynku. Zarówno poziom stóp procentowych w Eurolandzie (2 proc.) jak i liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (310 tys.) pozostała w zupełnej zgodzie z oczekiwaniami.

Kurs EUR/USD ma niesłychaną zdolność do powtarzania w kolejnym dniu kierunku z dnia poprzedniego. Ostatnia seria wzrostów trwała 6 sesji, a obecna spadków 4 sesje. Jeśli zależność ta utrzyma się, kurs EUR/USD powinien spadać w najbliższych dniach. Jutro mamy bardzo ważny raport z rynku pracy. Tzw. „nonfarm payrolls”, czyli liczba nowych miejsc pracy poza sektorem rolnym tradycyjnie już wstrząsa rynkiem. Przy obecnym sentymencie, dość niekorzystnym dla USD i wysokich oczekiwaniach do tego wskaźnika makro (220 tys.), możemy widzieć próbę odwrócenia spadków EUR.

Krótkoterminowa prognoza

Wsparcie dla EUR/USD znajduje się dopiero na poziomie 1,27, spadki powinny zostać jednak powstrzymane na 1,30, gdzie miały miejsce konsolidacje w ostatnich tygodniach. Kontynuacja wzrostów i przebicie 1,3280 otworzy drogę do wzrostów do szczytu na 1,3650.

Adam Łaganowski

Warszawska Grupa Inwestycyjna SA