WGI – Bezrobocie powoli spada

Pod koniec dnia kursy te odpowiednio wynosiły 3,9625 i 3,0845. Nadal głównym czynnikiem wpływającym na ruchy na krajowym rynku walutowym pozostaje sytuacja na parze eurodolar. Niewiele wnoszą kolejne polskie publikacje makroekonomiczne oraz scena polityczna. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że sprzedaż detaliczna za kwiecień wzrosła o 13,2 proc. rok do roku, podczas gdy średnia rynkowych prognoz wynosiła 15,1 proc., a stopa bezrobocia za ten sam miesiąc była nieco lepsza od oczekiwanej i wyniosła 17,2 proc. Informacje te nie miały wpływu jednak na notowania złotego, a lekkie osłabienie się waluty po publikacjach miało podłoże zewnętrzne i wynikało z reakcji na publikację indeksu Ifo w Niemczech o tej samej godzinie.

Krótkoterminowa prognoza

Złoty nadal znajduje się pod wpływem rynku międzynarodowego. W najbliższych dniach kurs EUR/PLN pozostanie prawdopodobnie w przedziale 3,9430 – 3,98.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Marazm na rynku

Po spadkach podczas sesji azjatyckiej (eurodolar spadł w okolice 1,2770) notowania kursu EUR/USD bardzo szybko w godzinach porannych powróciły w pobliże wczorajszego zamknięcia, czyli w okolice poziomu 1,2860. Trzy uważane za istotne publikacje nie były w stanie szarpnąć rynkiem przez cały dzień i praktycznie poza porannym osłabieniem zielonego cały dzień obserwowaliśmy marazm na rynku walutowym. O godzinie 10 okazało się, że indeks klimatu gospodarczego niemieckiego instytutu Ifo spadł w maju do 105.6 pkt. z 105,9 pkt. w kwietniu. (prognozy mówiły o spadku do 105,3 pkt). Pomogło to jeszcze trwającej od początku dnia korekcie, ale kolejne dane z USA nie wpłynęły już na rynek, choć nie sprzyjały dolarowi. Zamówienia na dobra trwałe spadły niespodziewanie aż o 4,8 proc. przy średniej z prognoz jedynie -0,5 proc., a sprzedaż nowych domów nie odbiegała od oczekiwań rynku i wzrosła o 4,9 proc. przy prognozach +5 proc.

Krótkoterminowa prognoza

Spokojna reakcja rynku walutowego na raport o zamówieniach na dobra trwałe nie zapowiada wybicia kursu EUR/USD ponad silny opór na poziomie 1,2870. Jednakże wzrostowy scenariusz pozostaje wciąż aktualny.

Raport przygotował:

Marcin Golik

WGI