WGI – Dolar na fali

Kurs EUR/PLN spadł do poziomu wsparcia na poziomie 3,98, a kurs USD/PLN zatrzymał się na 3,40. W tym momencie złoty zaczął gwałtownie tracić na wartości i w przeciągu kilkunastu minut kursy wzrosły o 3 gr. Opisywane osłabienie złotego było prawdopodobnie efektem realizacji dużego zlecenia kupna walut, ponieważ było krótkotrwałe i po zakończeniu transakcji wymiany na rynku ponownie zaczęli przeważać inwestorzy kupujący naszą walutę.

Rynek nie zareagował na dane o deficycie obrotów bieżących za wrzesień, który wyniósł 357 mln euro.

O 16.00 euro było warte 3,99 zł, a dolar 3,4170 zł.

Krótkoterminowa prognoza

W najbliższych dniach polski rynek może poruszać się w trendzie horyzontalnym, a kursy walut będą kształtowane przez rynek eurodolara, na którym trwa proces umacniania dolara. Krótkoterminowy trend boczny na EUR/PLN obowiązuje 3,98-4,04.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Znacznie ciekawiej niż na naszym podwórku było na rynku międzynarodowym. Tam amerykański dolar kontynuował świetną passę ustanawiając maksima do euro (2-letnie minimum dla kursu EUR/PLN na 1,1641) i jena od sierpnia 2003 ( kurs USD/JPY na poziomie 119,42).

Rano w Europie wspólna waluta była warta ok. 1,17 dolara, w wyniku m.in. słabego odczytu niemieckiego wskaźnika gospodarczego obliczanego przez niemiecki instytut ZEW (spadek w listopadzie do poziomu 38,7 pkt. wobec prognozowanych 44 pkt.).

W tym samym czasie (o 11:00) zostały opublikowane również dane o wzroście PKB w III kwartale dla strefy euro. Wyniósł on 0,6 proc. kwartalnie (oczekiwano +0,3 proc.).

Umocnienie dolara zostało zastopowane przed publikacją serii danych z USA. Same dane były mieszane. Niby inflacja PPI wzrosła w październiku aż o 0,7 proc., ale na poziomie bazowym zanotowała spadek o 0,3 proc. Indeks NY Empire State wzrósł w listopadzie do 22,82 pkt., podczas gdy prognozowano jego wzrost do 15 pkt, a sprzedaż detaliczna w USA spadła o 0,1 proc. wobec wzrostu o 0,2 proc. we wrześniu. Rynek najpierw ruszył w dół, potem szybko jednak do góry, do poziomu 1,1690. O 16.00 euro było warte 1,1675 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

Środa powinna odbywać się w rytm publikacji dwóch popołudniowych raportów dotyczących inflacji (CPI) i napływu kapitału netto do USA. Im wyższa inflacja (zwłaszcza bazowa) i napływ kapitału, tym lepiej dla dolara, który powinien w takim przypadku spaść poniżej 1,1640.

Raport przygotował

Marek Węgrzanowski

WGI Dom Maklerski