WGI – Euro najtańsze od miesiąca

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 7,5 proc., a stopa bezrobocia spadła do 17,3 proc, z 17,6 proc. we wrześniu. Te dane sugerują, że RPP na przyszłotygodniowym posiedzeniu powinna wstrzymać się od obniżki stóp (mimo że obecne poziomy inflacji nie są ku temu przeszkodą). Lepsze informacje z polskiej gospodarki osłabiły obligacje, które pociągnęły za sobą złotego.

Praktycznie do końca dnia kurs euro oscylował w przedziale 3,91 – 3,92 zł, dopiero w późnych godzinach popołudniowych wzrósł do 3,9240 zł.

Krótkoterminowa prognoza

Przyszły tydzień powinien dać odpowiedź, co dalej? Atak na 3,90 i dalej spadek do 3,88 na EUR/PLN, czy wręcz realizacja zysków w związku z decyzją RPP, danymi o PKB i projektem budżetu.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Piątek przyniósł niewielkie umocnienie dolara względem euro. W ciągu dnia kurs EUR/USD spadł z 1,1770 do 1,1730. Już rano eurodolar spadł poniżej minimów sprzed dwóch dni (1,1762), a to stwarzało warunki do dalszego umocnienia dolara, zwłaszcza że kurs GBP/USD przełamał wsparcie na poziomie 1,72, co zwiększyło presję popytu na dolara.

Wkroczenie po południu do gry inwestorów z USA nieco ożywiło popyt na euro. Kurs wspólnej waluty podniósł się o 20 pipsów do 1,1777. Potem jednak dolar przystąpił do kontrataku. Presję tę stworzyło wybicie kursu USD/JPY ponad ostatnie szczyty oraz odrabiający dzisiejsze straty kurs USD/CHF. W efekcie kurs eurodolara spadł w tym czasie z 1,1765 do 1,1728 obecnie.

Krótkoterminowa prognoza

Sytuacja krótkoterminowa, podobnie zresztą jak i średnioterminowa, wciąż wskazuje na możliwość umocnienia dolara. Ponadto, przed przyszłotygodniową publikacją licznych danych makro z USA, dolar może zyskiwać, gdyż oczekiwania są optymistyczne. Jednocześnie jednak umocnienie to nie powinno być silne, bowiem w najbliższy czwartek rynek liczy na podwyżkę stóp procentowych przez EBC (o 25 punktów bazowych). To natomiast będzie wzmacniało wspólną walutę.

Raport przygotował

Marek Węgrzanowski

Marcin R. Kiepas

WGI Dom Maklerski