WGI – Stabilniejszy rynek

Mimo dzisiejszego wzrostu kursów, cały czas utrzymuje się bardzo dobry sentyment do złotego i polskich obligacji, który ma swoje uzasadnienie zarówno w bardzo dobrych danych o dynamice produkcji przemysłowej, jak i bardzo pozytywnym wyniku ostatniej aukcji obligacji pięcioletnich.

Pod koniec sesji na rynku ponownie zaczęli dominować inwestorzy kupujący złotego, co doprowadziło do spadku kursów. O godzinie 15:00 za euro płacona 3,8750 złotego, a za dolara 3,1450 złotego

Krótkoterminowa prognoza

Pozytywny sentyment do złotego nakazuje liczyć na dalsze umocnienie złotego w przyszłym tygodniu, jednak sytuacja techniczna nie wyklucza, że dzisiejsza korekta będzie kontynuowana również na początku przyszłego tygodnia.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Kontynuacja korekty

Początek handlu w Europie przyniósł silny spadek kursu EUR/USD poniżej psychologicznego wsparcia na 1,23. Kurs spadł do 1,2265 dolara, jednak niższe poziomy szybko zostały wykorzystane do zakupów. Dodatkowym impulsem wzrostowym była decyzja Banku Centralnego Szwecji o zwiększeniu o 13 proc. udział euro w rezerwach walutowych tego kraju, przy jednoczesnym zmniejszeniu o 17 proc. udziału dolara. Doprowadziła ona do silnego wzrostu kursu EUR/USD, który sięgnął poziomu 1,2345.

Mimo niekorzystnej dla dolara informacji z Banku Centralnego Szwecji o powiększeniu rezerw denominowanych w euro i gwałtownego skoku kursu, rynkowi nie udało się zakończyć trwającej od wczoraj korekty.

Kurs EUR/USD po wzroście z 1,2295 do 1,2346 dolara spadł w okolice 1,23.

Krótkoterminowa prognoza

W przyszłym tygodniu spodziewamy się zakończenia trwającej obecnie korekty i powrotu trendu wzrostowego w przypadku kursu EUR/USD.

Raport przygotował

Maciej Chojnacki