WGI – USD/PLN najwyżej po wakacjach

W południe resort finansów sprzedał bony roczne za 400 mln zł (popyt wyniósł 919 mln). Średnia rentowność wzrosła do 4,150 proc. z 4,115 proc. na ostatniej aukcji.

Inwestorzy na naszym rynku walutowym nie przejęli się wyprzedażą węgierskiego forinta (kurs USD/PLN był najwyższy od blisko 14 miesięcy), ani zapowiedziom kandydata na premiera, że wprowadzenie w życie pomysłów PiS będzie kosztowało budżet 12 – 14 mld zł.

O godz. 16.10 euro kosztowało 3,91 a dolar 3,28.

Krótkoterminowa prognoza

Ostrzeżeniem dla dalszych notowań złotego jest słaba koniunktura na rynku długu. Rentowność polskich benchmarkowych obligacji 5-letnicj wynosiła w poniedziałek 4,76 proc. wobec ok. 4,30 proc. w połowie września.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Dolar kontynuuje wzrosty, podczas sesji azjatyckiej waluta amerykańska silnie zyskała na wartości, a kurs EUR/USD spadł poniżej psychologicznego poziomu 1,20. Zostało to spowodowane słabszym odczytem japońskiego indeksu Tankan, co doprowadziło do wzrostów kursu USD/JPY.

Indeksy PMI dla sektora produkcyjnego w Europie były nieznacznie lepsze od oczekiwań [Francja 52,7 pkt (prog. 52 pkt), Niemcy 51 pkt (prog. 49,7 pkt), strefa euro 51,7 pkt (prog. 50,8 pkt)], inwestorzy czekali jednak na dane z USA i nie zareagowali na przedpołudniowe dane z Europy.

Indeks ISM wzrósł w we wrześniu do 59,4, choć prognozy były pesymistyczne. Są to bardzo dobre dane i wzmacniały one USD. Subindeks zatrudnienia indeksu, istotny przed piątkowym raportem z rynku pracy wzrósł nieznacznie we wrześniu.

O godzinie 16:10 za euro płacono 1,1920 USD.

Krótkoterminowa prognoza

Tendencja umacniania dolara powinna być kontynuowana, najważniejsze rozstrzygnięcia będą miały miejsce przy 1,19 dla kursu EUR/USD.

Raport przygotował

Marek Węgrzanowski

WGI Dom Maklerski