WGI wypełnia zalecenia KPWiG

Po podjęciu przez KPWiG decyzji o likwidacji działalności maklerskiej WGI Domu Maklerskiego, WGI znalazła się w sytuacji, w której decydując się na wypłatę środków, musiałaby działać na szkodę klientów. Dlatego też Zarząd WGI podjął decyzję o przesunięciu terminu realizacji dyspozycji wypłat złożonych przez klientów. Dzięki temu wszyscy klienci WGI nie poniosą strat i otrzymają należne środki wraz ze stosowną rekompensatą.

– Zarząd WGI stanął przed dylematem – czy wypłacić pieniądze, narażając klientów na straty związane z koniecznością zamykania długoterminowych pozycji inwestycyjnych, czy też podjąć decyzję o kontynuowaniu ciągłości inwestycji i rozliczeniu się z klientami w późniejszym terminie – informuje Maciej Soporek, Prezes Zarządu WGI Consulting, a jednocześnie założyciel i współwłaściciel Grupy WGI.

Klienci WGI Domu Maklerskiego otrzymają przelew środków finansowych, które były inwestowane na rynku walutowym oraz obligacje spółki WGI Consulting. Obligacje te były wcześniej zapisane na rachunkach w WGI Domu Maklerskim i stanowiły większą część portfela inwestycyjnego klientów WGI.

– Wiemy, że podjęliśmy niepopularną decyzję. Mając na uwadze wszelkie konsekwencje, zdecydowaliśmy się kontynuować podjęte wcześniej inwestycje. W trosce o interes wszystkich klientów WGI zarząd firmy podjął decyzję o przesunięciu terminu wypłat. Aby szybka wypłata części środków nie spowodowała nieuchronnej straty w wycenie obligacji posiadanych przez wszystkich klientów, informujemy że wypłaty gotówkowe zaczniemy w 2007 roku – zapewnia Maciej Soporek.

4 kwietnia 2006 r. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zobligowała WGI Dom Maklerski do rozwiązania umów z klientami do końca maja 2006 r. Decyzja KPWiG dotycząca rozwiązania przez WGI Dom Maklerski umów z klientami nie oznacza w praktyce konieczności umarzania obligacji emitowanych przez WGI Consulting. Nie oznacza także konieczności zakończenia inwestycji. Obligacje mogą być nadal w posiadaniu klientów, umieszczone w depozycie u emitenta, tj. WGI Consulting lub innej (w tym także zagranicznej) instytucji finansowej.

Obligacje WGI Consulting zostaną zmaterializowane, a spółka będzie przechowywać je na rzecz klientów w depozycie. Ma to na celu zapewnienie kontynuacji funkcjonowania inwestycji, a przede wszystkim uniknięcie lub minimalizację strat. W ostatnich 11 miesiącach (od maja 2005r. do marca 2006r.) obligacje WGI Consulting zapisane na rachunkach klientów w WGI Domu Maklerskim przyniosły 16,24 proc. zysku. Obligacje WGI Consulting są emitowane zgodnie z Ustawą z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (DzU z 2001 r. Nr 120, poz. 1300, z późn. zm.). Strategia inwestycyjna w obrębie obligacji zawiera szereg transakcji średnio- i długoterminowych. To m.in. te transakcje pozwoliły na osiągnięcie zysku na poziomie 16,24 proc. w okresie ostatnich 11 miesięcy.

– Natychmiastowe i pochopne zamknięcie inwestycji, związane z decyzją KPWiG, spowodowałoby znaczące straty, na które WGI jako odpowiedzialna instytucja, której klienci powierzyli swoje środki, nie może pozwolić. Jednym z głównych celów działalności prowadzonej przez WGI Consulting jest bowiem dalszy bieżący wzrost wyceny wyemitowanych obligacji oraz kontynuacja tego trendu w przyszłości – dodaje Łukasz Kaczor, Wiceprezes Zarządu WGI Consulting, założyciel i współwłaściciel Grupy WGI.

Grupa WGI kontynuuje swoją działalność. Poprzez obligacje spółki WGI Consulting klienci będą mogli kontynuować współpracę z WGI i nadal uczestniczyć w zyskach z inwestycji prowadzonych przy współpracy z renomowanymi partnerami inwestycyjnymi. Aktualnie trwa proces przekształcania WGI Consulting w spółkę akcyjną. Zachodzą też zmiany w akcjonariacie – jedynymi właścicielami spółki są Maciej Soporek i Łukasz Kaczor – założyciele i akcjonariusze Grupy WGI.

Obecnie Grupa WGI jest na etapie przekształceń i finalizowania prac związanych z planami międzynarodowego rozwoju. W najbliższych tygodniach firma będzie na bieżąco informować o nowych podmiotach, możliwościach inwestycyjnych i zmianach, które zaszły w Grupie WGI. Zmiany te umożliwią inwestorom korzystanie z nowych, niedostępnych dotychczas na polskim rynku rozwiązań inwestycyjnych.