Kurs EUR/PLN już na początku dnia wybił się ponad tegoroczne szczyty i zwyżkował do poziomu 3,9760. Był to najwyższy poziom kursu od końca listopada. Co prawda w drugiej części dnia złoty odrobił część start ale była to raczej korekta po wcześniejszych dużych wzrostach kursów. Bez wpływu na rynek pozostała natomiast decyzja RPP, która zgodnie z przewidywaniami nie zmieniała stóp procentowych.
O godzinie 15:30 za jedno euro płacono 3,9550 złotego, a za dolara 3,2930 złotego.
Krótkoterminowa prognoza
Jeżeli negatywne nastawienie względem rynków wschodzących utrzyma się w najbliższym czasie, a nic obecnie nie wskazuje na to, że może być inaczej, kurs EUR/PLN może wzrosnąć nawet do poziomu 4,10. Zanim to jednak nastąpi, inwestorzy będą musieli przełamać psychologiczny poziom 4 złotych za euro.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Wczorajsza decyzja Fed, podwyższająca stopy procentowe w USA o 0,25 pkt. bazowych nie zdziwiła rynku, ale komunikat świadczący o dalszym zacieśnianiu polityki monetarnej już tak. Ze względu na ryzyko pojawienia się presji inflacyjnej związanej z wysokimi cenami energii i surowców Fed będzie kontynuował politykę wysokich stóp procentowych. Ta informacja spowodował wzrost rentowności obligacji amerykańskich i ukształtowała długą czarną świecę na wykresie kursu EUR/USD, której dolne ograniczenie to poziom 1,1995. Nocny handel przebiegał bardzo spokojnie. Eurodolar konsolidował się w przedziale 1,1995-1,20.
W środę, po otwarciu rynków europejskich, euro zaczęło powoli odrabiać straty do dolara. Jednak rynek nie był wyraźnie zdecydowany czy obrać drogę na północ, czy pogłębiać południowy dołek. Dane z Wielkiej Brytanii nie miały większego wpływu na zmienność rynku. Przed południem na rynek dotarła informacja, że PKB w IV kw. wyniósł 0,6 proc., a rachunek obrotów bieżących -10,957 mld GBP. O godz. 15:30 za euro płacono 1,2010 dolara.
Krótkoterminowa prognoza
Jutrzejsze dane pokażą kondycję amerykańskiej gospodarki w IV kwartale. Silniejszy od prognoz wzrost PKB będzie dowodem na to, że wyższe stopy nie przeszkadzają rozwojowi gospodarczemu, dlatego dobre dane mogą umacniać dolara.
Raport przygotowali:
Anna Rams
Maciej Chojnacki
WGI Dom Maklerski