Ostatecznie inflacja PPI wyniosła 0,5 proc. rok do roku i była niższa niż prognozowano. W styczniu produkcja przemysłowa wyniosła 9,5 proc., co może oznaczać, że RPP wstrzyma się z obniżką stóp na najbliższym posiedzeniu.
Krótkoterminowa prognoza
Jeżeli w najbliższych dniach dojdzie do ostatecznego przełamania poziomu 3,75, otwarta zostanie droga do 3,70, gdzie wsparcie tworzy dolne ograniczenie szerokiego kanału spadkowego, w jakim euro porusza się od prawie roku. Jedynie zdecydowane odbicie z obecnych poziomów może zanegować ten scenariusz.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Rynek eurodolara był dzisiaj niezmiernie nudny. Kurs EUR/USD oscylował w okolicach poziomu 1,1870. Bez wpływu na rynek pozostały dane o grudniowej produkcji przemysłowej w krajach tworzących strefę euro, która wzrosła o 0,1 proc. w relacji miesięcznej, po wzroście o 1,4 proc. w listopadzie. Neutralne zachowanie inwestorów mogą po części tłumaczyć dane w relacji rok do roku, gdzie wzrost wyniósł 2,5 proc., podczas gry rynek prognozował wzrost o 2,1 proc. Bez wpływu na notowanie eurodolara pozostał również wzrost kursu USD/JPY, który po przełamaniu istotnego poziomu oporu na 118,30 wzrósł do 118,90.
Opublikowane o godzinie 14:30 dane o styczniowej inflacji PPI w USA okazały się wyższe niż prognozował rynek, co jest niejako potwierdzeniem słów Bena Bernanke, który podczas ostatniego wystąpienia w Kongresie ostrzegał przed presją inflacyjna i zapowiadał dalsze podnoszenie stóp procentowych.
O godzinie 15:45 za jedno euro płacono 1,1880 dolara.
Krótkoterminowa prognoza
W najbliższych dniach możemy zobaczyć zastopowanie spadków kursu EUR/USD, które trwają już prawie miesiąc i rozpoczęcie korekty. Pozwoliłoby to odbudować się wskaźnikom technicznym przed dalszymi spadkami w kierunku 1,16.
Raport przygotowali:
Krzysztof Kowalczyk
Maciej Chojnacki
WGI Dom Maklerski