WGI – Złoty najmocniejszy od ponad 2 lat!

Wydaje się, że najbliższym impulsem do zmian kursu naszej waluty będzie posiedzenie RPP, zaczynające się w czwartek. Oczekiwana decyzja Rady to pozostawienie stóp procentowych i zmiana nastawienia do neutralnego. Trudno o niespodziankę, jednak jak pokazuje przykład Węgier, gdzie w poniedziałek obniżono stopy o 0,75 pkt proc., reakcją rynku na wydarzenia makroekonomiczne jest umacnianie walut wschodnioeuropejskich. Forint był w środę najdroższy w relacji do euro w swojej historii, przebicie dołka z 2003 r. wywołało silne zlecenia stop. Podobnie stało się po południu także ze złotym. Kurs spadł do 3,94. Zlecenia stop, ograniczające dalsze straty powinni poniżej tego poziomu wykonywać inwestorzy, którzy sprzedawali złotówki w lutym, po odbiciu od dołka na 3,95. Spadek o kolejne 5 groszy powinien być więc bardzo szybki.

Krótkoterminowa prognoza

Złoty pozostanie mocny. Po opuszczeniu obecnej konsolidacji kierunkiem powinien być wzrost wartości naszej waluty. Pokonanie poziomu 3,95 zł za euro, powinno przyspieszyć umocnienie złotego.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Spada koniunktura w Niemczech

O tym jak silny jest dobry sentyment dla euro najlepiej świadczy reakcja na publikację indeksu Ifo, obrazującego koniunkturę w Niemczech. Indeks ten spadł do 95,5 pkt i był znacznie niższy od oczekiwań (96,7). Wystarczyło to zaledwie do spadku eurodolara do 1,32. Ruch w dół rozpoczęły wyjaśnienia Banku Centralnego Korei Pd., który we wtorek wprowadził zamieszanie związane z deklaracją zmniejszenia zaangażowania rezerw walutowych tego kraju w aktywach dolarowych. W środę Korea oświadczyła, że ma zamiar, poza systemem dolarowym, inwestować tylko nowe rezerwy.

Bardzo korzystny sentyment ma miejsce na rynku USD/CHF. Ucieczka od dolarów we wtorek bardzo wzmocniła szwajcarską walutę, która zatrzymała się dopiero poniżej 1,16 – najniżej w tym roku. Szwajcarska gospodarka cierpi na słabym europejskim otoczeniu gospodarczym, jednak w 2005 r. wzrost PKB w tym kraju powinien przekroczyć 2 proc.

Krótkoterminowa prognoza

Eurodolar ma obecnie otwartą drogę do dalszych zwyżek – oporem jest dopiero 1,36.

Raport przygotował

Adam Łaganowski

Warszawska Grupa Inwestycyjna SA