„Zdecydowana większość banków planuje zaostrzenie do końca roku polityki kredytowej – szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw – wynika z opublikowanej wczoraj ankiety Narodowego Banku Polskiego. Jeszcze w poprzednim kwartale było więcej instytucji, które rozluźniały procedury wobec firm z sektora MSP. W przypadku dużych przedsiębiorstw już latem pojawiła się tendencja do ograniczenia dostępności kredytów. Teraz uległa ona jeszcze pogłębieniu. Ponad połowa banków deklaruje zamiar utrudnienia dostępności do finansowania.”, czytamy.
„Na czym będą polegały utrudnienia w dostępie firm do kredytów? Bankowcy mówią najczęściej o zwiększaniu marży. Tendencja do podnoszenia ceny kredytu jest szczególnie widoczna w przypadku klientów podwyższonego ryzyka. W ich przypadku w poprzednich kwartałach jeden na dziesięć banków zapowiadał podwyższanie marży. Teraz deklaruje to trzy razy więcej instytucji.”, infoirmuje gazeta.
„W przypadku kredytów dla klientów indywidualnych bankowcy również zapowiadają zaostrzenie wymogów. W odniesieniu do tej grupy klientów zmiana nie jest jednak tak duża, jak w przypadku firm. Jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, to odsetek banków zapowiadających utrudnienie w dostępie do pieniędzy nawet zmalał. Jak będą się zmieniać warunki kredytów? Bankowcy coraz rzadziej mówią o podnoszeniu marży. Dwa najchętniej wskazywane elementy to ‚pozaodsetkowe koszty kredytu’, czyli prowizje i opłaty, a także wymagany większy wkład własny. Z kolei w przypadku pożyczek konsumpcyjnych najczęściej wskazywanym sposobem na zaostrzenie polityki banków jest podniesienie marży dla kredytowo podwyższonym ryzyku.”, podaje dziennik.
W ostatnich tygodniach banki znacząco ograniczyły dostepność kredytów we frankach szwajcarskich. Większość instytucji zaostrzyła kryteria liczenia zdolności kredytowej i ograniczyła dostępną wysokość kredytu w stosunku do wartości kredytowanej nieruchomości (LTV). Wczoraj kolejny bank – ING Bank Śląski – obniżył maksymalny poziom finansowania kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich do poziomu 90% inwestycji. Ponadto banki podwyższyły marże przy kredytach walutowych.
Więcej na ten temat w „Parkiecie”.
Na podstawie: Łukasz Wilkowicz, Piotr Rutkowski