Wielki sukces polskich SKOK-ów!

Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej został wiceprzewodniczącym Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU). Jednogłośnego wyboru na to ważne w światowym ruchu spółdzielczym stanowisko dokonała Rada Dyrektorów WOCCU, którą powołano na kolejną dwuletnią kadencję na Walnym Zgromadzeniu tej ważnej w świecie organizacji finansowej w Barcelonie. Przewodniczącym WOCCU został wybrany Barry Jolette z USA.

Wybór Grzegorza Biereckiego na wiceprzewodniczącego WOCCU jest dowodem uznania za jego dotychczasowe osiągnięcia, które doprowadziły do niezwykle dynamicznego rozwoju spółdzielczości kredytowej nie tylko w Polsce, lecz w Europie Środkowo-Wschodniej. Przykład polskich SKOK-ów stawiany jest na wzór organizacji spółdzielczo-finansowej na wszystkich kontynentach, co ma szczególny wymiar w czasach panującego w świecie kryzysu finansowego. Kryzysu, który zarówno Unii Kredytowych w świecie, jak też polskich SKOK-ów w żaden sposób nie dotyczy.

Światowa Rada Związków Kredytowych (World Council of Credit Unions, Inc., z siedzibą w Madison w USA) to międzynarodowy związek unii kredytowych. Działając od 1971 roku, zrzesza dzisiaj unie z 97 krajów. Aktywa unii kredytowych na świecie wynoszą ponad bilion dolarów. Należy do nich ponad 185 milionów członków, zrzeszonych w 53 689 Kasach. WOCCU jest orędownikiem zrównoważonego i trwałego rozwoju unii kredytowych na świecie i udostępniania ludziom przystępnych, ale wysokiej jakości usług finansowych. Przedstawiciele i zwolennicy  WOCCU działający na rzecz światowego ruchu unii kredytowych współpracują z międzynarodowymi i lokalnymi  organizacjami, rządami w celu udoskonalania prawodawstwa oraz ustalania zasad działania unii kredytowych. Pomocowe programy WOCCU dały możliwość wprowadzenia nowych narzędzi i technologii wzmacniających rozwój i działanie unii kredytowych. Na całym świecie techniczne programy pomocowe Światowej Rady Związków Kredytowych dotarły do prawie 6 milionów ludzi w 17 krajach.

Unie kredytowe funkcjonujące w naszym kraju pod nazwą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych są instytucjami samopomocy finansowej, stawiającymi sobie za cel działanie dla dobra i poprawy sytuacji materialnej, warunków i szans życiowych swoich członków i ich rodzin. Tak jak w innych krajach świata, spółdzielcze kasy świadczą usługi finansowe, oszczędnościowe, kredytowe i ubezpieczeniowe – na rzecz swoich członków-osób zazwyczaj niezamożnych, których możliwość korzystania z oferty komercyjnych instytucji finansowych, z uwagi na osiągane przez nich niskie dochody, jest często ograniczona  bądź niemożliwa.

Źródło: SKOK