Wirtualne zakupy, wygodne płatności

W internetowym sklepie zapełniliśmy wirtualny koszyk i udajemy się do kasy. Przed nami lista form płatności. Karta, przelew, mTransfer, płatność za pobraniem – co wybrać? Zamiast kierować się przyzwyczajeniem, warto zastanowić się przez chwilę nad najbardziej odpowiednim w danym momencie wyborem. Każda z metod ma swoje wady i zalety.

Polskie e-sklepy oferują szeroki wybór form płatności. Według raportu „eCommerce 2010” najpopularniejszą opcją, proponowaną w niemal wszystkich internetowych sklepach, jest płatność gotówkowa przy odbiorze towaru. Równie szeroko rozpowszechnione jest polecenie przelewu, a dopiero na dalszych miejscach znajdziemy karty płatnicze i szybkie przelewy internetowe (tzw. pay-by-link) – udostępnia je odpowiednio 58% i 57% sklepów.

Wirtualne sklepy często korzystają z usług firm obsługujących płatności on-line, takich jak PayU (platnosci.pl) czy DotPay, które ułatwiają obsługę wielu form regulowania zobowiązań tworząc łatwe do wdrożenia pakiety. Coraz częściej, zwłaszcza w branży RTV i AGD, dostępne są systemy sprzedaży ratalnej on-line. Taką opcję zapłaty oferuje co czwarty internetowy detalista, jednak jej popularność jest dotąd niewielka.

Dla miłośników gotówki

Przesyłka pobraniowa cieszy się niesłabnącym powodzeniem w polskim e-handlu, chociaż jako sposób płatności więcej ma wspólnego z XIX-wiecznym dyliżansem pocztowym niż z elektronicznym pieniądzem czasów globalnej sieci. Kupujący płaci za zamówiony towar gotówką w momencie odbioru paczki. Oferowane przez Pocztę Polską dodatkowe usługi to m.in. możliwość ubezpieczenia przesyłki czy pisemnego potwierdzenia sprawdzenia przez odbiorcę zawartości pakunku. Podobną ofertą chwalą się także firmy kurierskie.

Zaletami tej formy płatności są:

Do wad przesyłki pobraniowej zaliczyć można:

Płatność za pobraniem to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy nie mamy zaufania do sprzedawcy. W pozostałych sytuacjach ta forma płatności zdecydowanie przegrywa konkurencję z instrumentami bezgotówkowymi.

Przedpłata przelewem – atrakcyjnie… dla sprzedawcy

Popularność polecenia przelewu w polskim e-handlu jest wynikiem szerokiego rozpowszechnienia bankowości internetowej i stosunkowo szybko działającego systemu rozliczeń międzybankowych, ale także… lenistwa sprzedawców. Płatność z góry z użyciem przelewu jest prosta dla obydwu stron transakcji – sprzedawca musi tylko podać numer rachunku bankowego, a kupujący wypełnić i zatwierdzić odpowiedni formularz w systemie transakcyjnym swojego banku.

Polecenie przelewu używane jako forma przedpłaty za towar ma jednak spore wady:

Te dość istotne wady równoważą jednak poważne zalety:

Płatność przelewem jest polecana w sytuacjach, gdy mamy zaufanie do sprzedawcy i kwestia szybkości transferu środków nie jest pierwszorzędna.


Karty płatnicze – globalny standard

Proces płatności kartą nie powinien sprawić trudności nawet początkującemu użytkownikowi plastikowego pieniądza. Sprowadza się on do wpisania widniejących na karcie danych do formularza wyświetlonego na stronie internetowej. Czasem, w przypadku systemu zabezpieczeń 3D Secure, konieczne może być dodatkowe potwierdzenie transakcji jednorazowym hasłem SMS lub danymi z tokena wydanego nam przez bank.

Najważniejszymi zaletami kart płatniczych w elektronicznym handlu z punktu widzenia kupującego są:

Karty płatnicze niosą ze sobą także pewne wady i ryzyka:

Karta płatnicza to uniwersalne narzędzie pozwalające na bezpieczne internetowe zakupy. Jest szczególnie przydatna, gdy zależy nam na natychmiastowym potwierdzeniu płatności, odroczeniu finansowych skutków zakupu (kredytowa), podczas zakupów w zagranicznych sklepach i jako „klucz” do powtarzalnych płatności (np. subskrypcji, prenumerat).

Szybkie przelewy internetowe

Wady polecenia przelewu, a w szczególności fakt, że transfer pieniądza zamiera w weekendy i po godzinach sesji rozliczeniowych, były przyczyną, dla której w ofertach banków pojawiły się tzw. szybkie przelewy internetowe. Zasada działania produktów takich jak mTransfer (mBank) czy Płacę z Inteligo opiera się na wykorzystaniu przelewu wewnątrzbankowego – nadawca i odbiorca środków muszą mieć rachunek w tym samym banku. W takiej sytuacji przekazanie środków jest niemal natychmiastowe – nie jest konieczne pośrednictwo izby rozliczeniowej.

Dla kupującego wykorzystanie tej formy płatności niewiele różni się od dokonania przelewu. Po kliknięciu w odpowiedni link jest on przenoszony do serwisu bankowości internetowej swojego banku, gdzie czeka na niego wypełniony formularz przelewu. Należy go tylko potwierdzić… i gotowe.

Głównymi zaletami szybkich przelewów są wysokie bezpieczeństwo transakcji, natychmiastowy transfer pieniądza i niskie koszty. Wadą jest wymóg posiadania rachunku w tym samym banku przez nadawcę i odbiorcę. Niedostatek ten jednak niweluje działanie agregatorów płatności takich jak DotPay, PayU czy Przelewy24. Dzięki korzystaniu z ich usług sklepy internetowe mogą zaoferować swoim klientom pełną listę bankowych systemów ekspresowych przelewów, bez konieczności zakładania kilkunastu rachunków.

Prostota i szybkość przelewów typu pay-by-link jest przyczyną, dla której ta forma płatności zyskuje sobie coraz większą popularność, wyprzedzając zdecydowanie karty płatnicze. Jeśli nie zależy nam na odroczeniu płatności, to szybkie przelewy warto polecić jako wygodny i bezpieczny sposób opłacania internetowych zakupów.

Źródło: Bankier.pl