Wojciech Kwaśniak kandydatem NBP na prezesa BFG

Narodowy Bank Polski zgłosił kandydaturę Wojciecha Kwaśniaka, b. szefa nadzoru bankowego, na stanowisko prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Wojciech Kwaśniak ma wieloletnie doświadczenie w pracy i w kierowaniu instytucjami o konstytucyjnym znaczeniu dla stabilności polskiego sektora finansowego. Posiada także dużą wiedzę praktyczną w zakresie restrukturyzacji banków, zdobytą podczas dwóch kryzysów w polskim systemie bankowym – w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku oraz w latach 2000-2003. Przez 15 lat pracował, a przez siedem lat stał na czele Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego – instytucji powszechnie uznawanej za niezależną i apolityczną. W latach 2000-2007 był także członkiem Komisji Nadzoru Bankowego. Wcześniej – od 1991 roku – był zastępcą szefa GINB, a od 1998 roku – dyrektorem Biura Inspekcji w GINB. Od roku 1993 do roku 2006 zasiadał w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. W latach 2001-2007 Wojciech Kwaśniak był członkiem Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – instytucji powołanej do życia ustawą, której projekt został wypracowany w Generalnym Inspektoracie Nadzoru Bankowego. Od roku 2002 do roku 2006 Wojciech Kwaśniak pełnił funkcję członka z głosem doradczym w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, a w latach 2003-2006 był członkiem CPLG przy Bazylejskim Komitecie Nadzoru Bankowego.

Kierowany przez niego nadzór bankowy do dzisiaj zbiera pozytywne oceny Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej w kwestii standardów nadzorczych, w tym m.in. przyjęcia Rekomendacji S oraz przygotowania przepisów wprowadzających Nową Umowę Kapitałową do polskiego systemu bankowego. Konserwatywna polityka nadzorcza polskiego nadzoru bankowego pod kierownictwem Wojciecha Kwaśniaka pozwoliła uniknąć kryzysu w polskim sektorze bankowym i konieczności ratowania banków zagrożonych upadłością.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny to nie tylko instytucja gwarantująca depozyty złożone w polskich bankach – pełni także funkcje pomocowe w zakresie restrukturyzacji banków. Od momentu powstania BFG, związki tej instytucji z GINB były bardzo silne.

Źródło: NBP